Další úspěch vědy! Léky už zabijí víc Američanů než ilegální drogy! | Reflex.cz
nahoru

Další úspěch vědy! Léky už zabijí víc Američanů než ilegální drogy!

Jiří X. Doležal20. srpna 2018 • 14:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Na začátku pochopitelně bylo Dobro, naroubované na momentální nejvyspělejší technologie lidstva. A to Dobro se opakuje tak cyklicky, pravidelně a úspěšně, že se alespoň v oblasti farmaceutických technologií blížíme na hranici dokonalého jedu.

Bolest je, a je zlá. S chronickou bolestí se v podstatě nedá žít, udělá z člověka ruinu - psychickou i fyzickou. Ale příroda vyvinula proti bolesti hned dva léky, v laboratoři zvané přírodní výběr. Jednou z těch látek je THC - účinná látka marihuany, která stačí na utišení malé a střední bolesti. Látky na utišení velké a nesnesitelné bolesti jsou pak v jiné rostlině - v opiovém máku. A kromě těchto dvou látek nedokázala proti velké bolesti věda vymyslet nic - jen ty přirozené látky okopírovat a nelidsky zesílit. A tyto léky dnes zabijí v USA víc lidí než heroin...

Bolesti přibývá jako entropie

Hlavní roli hraje moderní medicína. Dožíváme se díky blahobytu a mimořádně pokročilé lékařské péči (mluvím o euroatlantickém civilizačním okruhu samozřejmě) takového průměrného věku, kdy už bolí něco někde někdy prakticky každého staršího člověka. A je čím dál víc takových, které nebolí něco někdy, ale něco furt. Chronická neléčitelná bolest - artrózu v páteři například doporučují čtyři z pěti znalců, tam je to na jistotu.

Drogový gang vypsal odměnu na hlavu fenky, která vyčenichala historicky nejvíce…

A nic jiného než opium známé už od Sumerů - které se kouří (a dobře dávkuje) nebo polyká (což mají doktoři radši, ale špatně dávkuje) nebylo. Až v roce 1804 jednadvacetiletý německý lékárník Friedrich Sertürner z opia izoloval jeho hlavní obsahovou látku v čisté, krystalické podobě. Morfin. Silnější, rizikovější a nebezpečnější.

Byl veden Dobrem, že se bude lépe dávkovat než opium. Závislost na morfinu může být drogovou závislostí, ale u feťáků. U pacientů v medicíně je problematika závislosti méně závažná, než se soudí. Jen u mála pacientů užívajících morfin na lékařský předpis a podle pokynů lékaře se rozvine časem závislost opiátového typu. Somatický návyk u dlouhodobě medikovaných pacientů bývá běžný, ovšem psychická závislost v patologickém smyslu (tedy feťáctví) se vyskytuje zřídka.

Více pokroku!

Progresivní vědci ale také začali morfin používat jako surovinu pro výrobu ještě vychytanějších opiátů a polosyntetických opiátů - opioidů. Kodeinu, ethylmorfinu, hydromorfonu, a především diamorfinu – to je heroin. Od roku 1898 do 1910 byl prodáván jako nenávyková náhražka morfinu a jako dětská medicína proti kašli.

Staré špatné časy: 70. léta na Times Square patřila nezletilým prostitutům a drogám

Farmaceutická firma Bayer prodávala heroin jako lék pro lidi závislé na morfinu, a historická zkušenost ukázala, že jak někdo vletí do heráku, už si na morfium ani nevzpomene. Fakt asi šlo o klamavou reklamu...

Opioidy jako sladká tečka

Vrcholem boje za veřejné blaho v tišení bolesti pak byl vynález a široké uplatnění syntetických náhražek morfia. Ty mají řadu výhod: Jsou mnohem silnější, a také mnohem jedovatější. Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) zveřejnilo minulý týden, že v roce 2017 zemřelo po předávkování léky 72 287 lidí, tedy průměrně skoro dvě stě denně. Meziroční nárůst o deset procent.

Většina na opioid fentanyl, který je v Americe běžně předepisován proti bolesti a nikdo se ho nebojí, protože není z opia, ale z továrny. Takže ho dostane předepsaný kde kdo. Má nízký terapeutický index - to je citelně malý rozdíl mezi smrtelnou a účinnou dávkou. Takže když vás hodně bolí hlava, a vezmete si dvě tabletky, a ony hned nezaberou, tak si vezmete ještě dvě tabletky.

Kokain dostanete rychleji než pizzu. Česko je premiantem v rychlosti doručování kokainu…

A zvlášť úspěšné bývá, když si k tomu ještě berete lék proti úzkosti - alprazolam, v Americe nejčastěji Xanax. O tom by mohla povídat celá řada rapperů, kdyby mohli povídat, ovšem nemohou, protože ty léky (co vlastně nejsou drogy, ale jsou z továrny) zkombinovali, a umřeli.

Ještě není všem dnům konec!

Lidská omezenost je nekonečná, a platí to i ve farmakologii. Nebezpečný fentanyl zabíjí lidi. Proto se domnívám, že brzy bude nahrazen bezpečnější látkou. Už je objevená. Jistě vyléčí všechny závislé na fentanylu. Jmenuje se carfentanil. Je tisíckrát silnější než morfin, a stokrát silnější než samotný fentanyl. Až se rozšíří, budou ve jménu všeobecného Dobra mrtví úplně všichni.

Opiová horečka: Vzácné a děsivé snímky lidí, kteří zcela propadli drogám v asijských…
75 let na LSD: V Česku se známou halucinogenní drogou údajně experimentoval i Miloš ZemanKlíčová slova: fentanyl, opium, komentáře, léky, drogy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější