Bohumil Pečinka: Po vraždě novináře je Slovensko ve studené válce | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Po vraždě novináře je Slovensko ve studené válce

Bohumil Pečinka13. března 2018 • 06:00
Robert Fico - ilustrační snímek
Robert Fico - ilustrační snímek
• foto: 
Foto ara

Slovenský prezident Kiska se minulý týden sešel s představiteli opozičních stran, aby s nimi diskutoval o východiscích z politické krize. Z té, na jejímž vzniku se spolupodílel.

Na Slovensku došlo k vraždě novináře, který psal o propojení mafie na stát a o daňových podvodech. Od prvního dne se tématu chytila politická opozice a podrobila vládu premiéra Fica ostré kritice s cílem změnit politické poměry.

Problém nastal ve chvíli, kdy opozice šla o krok dál a začala Ficův tým vinit z novinářovy smrti („vytvořil atmosféru, kde se vraždí“). Pro uklidnění situace by v tu chvíli musela vystoupit autorita moderátora, která by garantovala nezávislé vyšetřování a sporům dala určitý rámec. V parlamentních demokraciích bývá takovou figurou hlava státu.

Prezident Kiska však nejdříve otálel na dovolené a pak se zpožděním navrhl faktický odchod politické garnitury kolem Roberta Fica, nebo předčasné volby. Fico na sílu zareagoval silou. Jen zakotvení Slovenska v evropských strukturách můžeme vděčit za to, že tam studená občanská válka nepřeroste v horkou.

Zemětřesení ve Slovenské vládě. Ministr vnitra Robert Kaliňák rezignoval. Jak zareaguje…

Slovenský politický problém je tento: zakladatel dnešního slovenského státu Vladimír Mečiar otevřel dveře privilegované privatizaci. Tím stvořil silnou podnikatelskou elitu. Když politicky oslabil, větší část jeho podporovatelů přešla pod Ficova křídla. Z privilegovaných privatizátorů se stali privilegovaní příjemci největších státních zakázek.

Na jedné straně přináší tento systém pocit nespravedlnosti („oligarchové ukradli stát“). Na druhé dává režimu jakousi stabilitu. Slovensko patří v EU a NATO k hodným žákům. Je zemí, kde nedochází k protidemokratickým excesům a zahraniční politika přes jisté brblání sleduje hlavní proud EU.

Za posledních 28 let však vyrostla nová voličská generace, která by chtěla vyšší demokratické standardy a otevřenější podnikatelské prostředí. Tito lidé nemají silnou politickou reprezentaci, a už vůbec ne svého Fica.

Vzbouření v Česku, „převrat“ na Slovensku. A my se pořád vysmíváme Polákům a Maďarům

Naopak Fico má podporu tradiční levice z vesnic a malých měst, která slyší na velká gesta a plošné dary jako opsané z minulého režimu. Ve volbách 2016 sice Fico obdržel o 16 procent hlasů méně než čtyři roky předtím, ale i tak mu 28 procent stačilo na hladké volební vítězství.

I Ficovi voliči cítí, že jejich premiér je za zenitem, propadá aroganci moci a kryje různé skandály. Stále však pro ně je zdrojem stability a jistot. Toho si je vědoma i opozice, fragmentovaná do různých nestandardních uskupení, přičemž slovem politická strana se dnes už nedá nezvat ani jedno. V takové situaci se tragická událost stala příležitostí, jak překreslit politickou mapu. Nějak se z toho všeho ovšem vytratil mrtvý novinář a jeho snoubenka.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může…
Česko vlastní Němci. Skuteční muži odešli a založili Slovensko, tvrdí poradce tureckého…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,030
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější