Vzbouření v Česku, „převrat“ na Slovensku. A my se pořád vysmíváme Polákům a Maďarům | Reflex.cz
nahoru

Vzbouření v Česku, „převrat“ na Slovensku. A my se pořád vysmíváme Polákům a Maďarům

Viliam Buchert10. března 2018 • 07:00
Demonstrace na Václaváku proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS a proti Andreji Babišovi 5. března 2018
Demonstrace na Václaváku proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka šéfem komise pro kontrolu GIBS a proti Andreji Babišovi 5. března 2018
• foto: 
Zbyněk Pecák

Je to jedna z oblíbených disciplín českých médií, ale i některých našich politiků. Zpochybňovat vývoj v Polsku či v Maďarsku, aby u toho v rámci Visegrádské skupiny více vyniklo, jak fungujeme my. Začalo to už za komunismu, pokračoval s tím v 90. letech Václav Klaus a přetrvává to dodnes. Problémem pro nás ale je, že Polsko a Maďarsko vykazují větší známky stability, než si je ochotna většina Čechů i bruselská centrála EU přiznat.

Zatímco u nás se demonstruje proti premiérovi Babišovi, prezidentovi Zemanovi, komunistické mlátičce Ondráčkovi a vidíme u toho excesy Tomia Okamury, má například polský kabinet vysokou podporu a vládnoucí strana Právo a spravedlnost trvale překračuje voličskou podporu 40 procent. To trvá už více než dva roky. Jistě, i v Polsku se často demonstruje proti vládě, nebo za vládu. Jenže jsou to půtky v jiné rovině – jde o vyjádření zcela rozdílného ideového pohledu na svět, který se promítá i do života společnosti. Poláci se přou do krve o politiku, ale nikdy jim nesahejte na jejich zemi a některé věci z minulosti. Proto by poslance Ondráčka hnali všude v Polsku svinským krokem.

Naši partneři z Visegrádské skupiny někdy situaci u nás nerozumí. „V Polsku by Andrej Babiš nemohl vyhrát volby a stát se premiérem. Kvůli jeho minulosti by to nešlo, navíc když je trestně stíhaný,“ řekl mi při mé lednové návštěvě Varšavy známý polský novinář a spisovatel Igor Janke. Někdy Poláci dokonce utrousí poznámky, že je divné, že máme „prezidenta-alkoholika“, který nadbíhá Rusku. Tomu se těžko oponuje. Zejména proto, že Poláci jsou naprosto prozápadní a Rusko vidí nadále jako potencionální hrozbu.

Česko není Rusko aneb Stoupající nervozita Andreje Babiše
Kryštof Pavelka 5. března 2018 • 21:43

Česko není Rusko aneb Stoupající nervozita Andreje Babiše

Navíc polská ekonomika, na rozdíl od české, roste nepřetržitě od roku 1990, což je fantastický vývoj. A přes všechny vášnivé spory s EU podporuje členství v evropské organizaci kolem 90 procent Poláků.

Podobně přezíravě jako Češi v případě Polska, se dívají Slováci na Maďarsko. Jenže u našich sousedů se hovoří o politickém převratu, premiér Fico vede válku s prezidentem Kiskou a vše rámuje poprava novináře Jána Kuciaka. V Maďarsku se mezitím připravují na volby, které budou 8. dubna. Fidesz, vládní strana premiéra Viktora Orbána, má v průzkumech přes 50 procent voličské podpory. Navíc to byl právě Orbán, který díky rázným opatřením pomohl alespoň omezit migrační tsunami v roce 2015 a 2016. Byl za to Bruselem a Berlínem haněn, ale čísla a fakta hovoří pro něj. Místo abychom ho oceňovali, je i v Česku pomlouván.

Kariéra Roberta Fica od začátků po současnou krizi a střet s prezidentem Kiskou přehledně >>>

Inaugurační projev Miloše Zemana: Bakala, Kožený, DSSS, novináři. Nu, už by spatra…

V českých médiích, a přidávají se i někteří politici, se proto opakovaně objevuje nesmyslné tvrzení, že Polsko a Maďarskou jsou „evropským problémem“. V čem? Že si nenechají diktovat? Že oponují v některých věcech Evropské komisi? Že více vyznávají politiku založenou na národním státu? To přece není žádný zločin. Vyplývá to z polské a maďarské historie, tradic a zvyků. Na ponižování se před někým máme v Evropě spíše jiné národy.

Po posledním vývoji v České republice a na Slovensku, by se nám teď mohli vysmívat Poláci a Maďaři. Oni to ale nedělají. Mají spíše vážné obavy z toho, jak se to vyvine. Mezi Německem a Ruskem jsou národy střední Evropy odsouzeny k co nejširší spolupráci, jen tak přežijí. Bohužel zejména u nás, to mnoho lidí vůbec nechápe.

Karel Steigerwald: Masarykův stůl, Zemanův zadek a Bůh
Karel Steigerwald 8. března 2018 • 13:01

Karel Steigerwald: Masarykův stůl, Zemanův zadek a Bůh

Karel Steigerwald: Povede Babiš i boj proti Babišovi?
Karel Steigerwald 5. března 2018 • 16:17

Karel Steigerwald: Povede Babiš i boj proti Babišovi?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější