nahoru

Barbie v hidžábu? Chci Kena se sebevražednou vestou!

Jiří X. Doležal28. března 2017 • 07:00
Barbie v hidžábu? Chci Kena se sebevražednou vestou!
foto: instagram.com/hijarbie

Je to dobré, další rasistický stereotyp padl! Panenku Barbie začala nigerijská aktivistka oblékat do hidžábu, a fotky jejích panenek letí Internetem. Je to hezký políček do tváře nejrůznějších fašistů a xenofobů, o tom žádná. Je ale genderově nevyvážené, a to by se mělo změnit.

V rámci všeobecného nadávání intelektuálů na bulvár nelze nechat stranou, že - jinak samozřejmě zcela zavrženíhodný - bulvár občas najde zrno, a jako první vydá zásadní politickou zprávu. Vzhledem k tomu, že byla v bulváru, ji ale nikdo nezaznamená. Něco podobného se stalo, když server televize prima - byť v sekci kuriozity - opublikoval zcela zásadní informaci.

Zpravodajsky vzato je to velice jednoduché. Na Instagramu založila účet Barbie v hidžábu čtyřiadvacetiletá aktivistka Haneefah Adam z Nigérie. „Chci, aby muslimské dívky měly panenku, která je jim podobná a reprezentuje jejich kulturu a náboženství.“ A na účtu ukazuje svou Barbie, které zhotovuje nejrůznější muslimské oblečení a váže jí kolem hlavy hidžáby na mnoho různých způsobů.

Nápad je to tak dobrý, že předpokládám, že jej brzy převezmou evropské mateřské školy a Barbie v hidžábu se stane povinnou výbavou všech zařízení, kam chodí děti. Vždyť na výchovu k multikulturalismu není nikdy dost brzo!

Já sám však - asi díky novinářské rýpavosti - vidím na celé věci jednu zásadní závadu. Haneefah je sice politicky korektní, co se týče náboženství, ale zato se dopouští zcela zásadní genderové diskriminace. Místo aby k Barbie vytvořila i muslimského Kena, tváří se, jako by muži vůbec neexistovali. A to je třeba změnit!

Proto vyzývám muslimské aktivistky celého světa vládnoucí jehlou: Koukejte tu genderovou nerovnost napravit a připravte pro děti ještě islámskou verzi Kena! Je to jednoduché - stačí z nařezaného brčka na pití udělat patrony výbušniny, v řadě za sebou je náplastí slepit do pásu, a figurce Kena navléknout - a rázem tu máme mladého mudžahedína, opásaného sebevražednou vestou!

A pak chvilka práce s moduritem, vytvořit maličkého Kalašnikova a opásanému Kenovi jej vtisknout do pravice. Je to maličkost, ale přispěje to vedle narovnání náboženské diskriminace, diskriminace muslimů, také k odstranění diskriminace genderové, které se Haneefah Adam jistě nechtíc dopustila.Klíčová slova: hidžáb, barbie, muslimka, rovnoprávnostKurzy měn
26,140
21,610
30,190
Nejčtenější