nahoru

Íránská šachová kráska se vzepřela režimu - odmítá hrát v hidžábu. Vyhodili ji z reprezentace a zřejmě emigruje

Daniel Baret 23. února 2017 • 13:25
Íránská šachová kráska se vzepřela režimu - odmítá hrát v hidžábu. Vyhodili ji z reprezentace a zřejmě emigruje
foto: Twitter

Vynikající mladá íránská šachistka Dorsa Derakhshani (18), které patří momentálně 92. místo ve světovém žebříčku, byla v minulých dnech vyhozena z reprezentace své země. A podle všeho bude také donucena k emigraci. Důvod? Odmítá hrát na mezinárodních turnajích v hidžábu, tedy se zahalenou hlavou. Teokratický íránský stát ale něco takového vyžaduje pod hrozbou nejrůznějších trestů.

Dorsa Derakhshani je atraktivní mladá žena a také vynikající šachistka. V Íránu, kde je tento sport velmi populární, je druhou nejlepší hráčkou (za Sarasadat Khademalsharieh, která je na 27. místě světového pořadí) a pravidelně hraje na mezinárodních turnajích v cizině. Jenže tam hrála Dorsa několikrát bez hidžábu. Naposledy na přelomu ledna a února na Gibraltaru. Trest na sebe nenechal dlouho čekat.

Navíc byl z juniorské reprezentace vyloučen i její mladší bratr Borna (15), který na turnaji nastoupil proti hráči z Izraele. To prý měl odmítnout, protože Írán oficiálně neuznává existenci židovského státu.

„Oběma je zakázáno hrát v Íránu a už nedostanou ani šanci v národním týmu. Budeme se sourozenci zabývat nejpřísnějším možným způsobem, protože je to věc národního zájmu,“ řekl výhružně agentuře Trend Media Mehrdad Pahlevanzadeh, šéf íránské šachové federace.

Jenže íránská šachová kráska, ani její bratr, se už do své země zřejmě nevrátí, protože by jim tam hrozilo vězení. Dorsa Derakhshani momentálně studuje ve Španělsku a šachy podle všeho bude hrát dál bez hidžábu. Jen za jinou zemi.

Velké pozdvižení v šachovém světě vyvolala nedávno také americká šampionka Nazí Paikidze, která odmítla hrát na právě probíhajícím mistrovství světa žen v íránském Teheránu, protože by si tam musela zahalit hlavu. Češka Kateřina Němcová, která teď reprezentuje USA, naopak do íránské metropole odjela, ale vypadla hned v prvním kole turnaje.

Jiné problémy s radikálním islamismem postihly i předsedu Mezinárodní šachové federace Kirsana Iljumžinova z Ruska. Ten byl v roce 2015 obviněn americkým ministerstvem financí, že udržuje obchodní kontakty se zločinným Islámským státem v Sýrii a Iráku. Konkrétně, že obchoduje s ropou vytěženou džihádisty. Iljumžinov byl proto zařazen Američany na jejich sankční seznam.