Teror v Kanadě: Udeřil protimuslimský mstitel, a nebude poslední | Reflex.cz
nahoru

Teror v Kanadě: Udeřil protimuslimský mstitel, a nebude poslední

Jiří X. Doležal31. ledna 2017 • 10:00
Policie na místě střelby v kanadském Quebeku.
Policie na místě střelby v kanadském Quebeku.
• foto: 
ČTK

Tragédie v kanadském Quebeku ukázala, že se teror stal módou nejen v kruzích islámských teroristů. Jak se ostatně dalo čekat, teroristickými útoky islamistů se inspiroval mstitel a šel oplácet masakry spáchané islamisty.

Nedělní tragedie v kanadském městě Quebec má velmi podobné obrysy, jaké mívají útoky islamistů. Mladý muž vešel do budovy plné nevinných lidí a začal je ve jménu kolektivní viny masakrovat. Zatímco obvykle bývá ten se zbraní islamista a kolektivní vinou obětí je, že nejsou muslimové, v Kanadě se to včera přehodilo.

Do mešity v tamním islámském centru vešel mladík se zbraní a začal pálit do modlících se lidí. K tomu křičel „Alláhu Akbar!“, a zabíjel muslimy. Podle řeči bylo poznat, že je to člověk s místním přízvukem. Ne místním arabským - místním quebeckým.

Media zpočátku informovala, že útočníci byli dva, z toho jeden marockého původu - což zavdalo příčinu k řadě amatérských psychologických úvah na Facebooku, že vlastně šlo o útok islamistů na umírněné muslimy. Což pořád ještě není úplně vyloučeno.

Útočníci zastřelili v kanadské mešitě šest muslimů při modlitbě

Následně ale policie oznámila, že ten Maročan je svědek, a že skutečný pachatel útoku, Alexandre Bissonnette se přihlásil policii sám. Ono totiž to, když při střelbě do muslimů křičíte „Alláhu akbar!“, může to v dané chvíli samozřejmě taky znamenat něco jako „Já vám ukážu Alláhu akbar!“ - což je vzhledem k terči i útočníkovi pravděpodobnější.

Jde už o druhý teroristický útok na muslimy - přistěhovalce. První, přestože se o tom moc nepsalo, byl teroristický útok v Mnichově. Střelec tam v pátek 22. července 2016 zabil devět lidí. Byl to osmnáctiletý Němec íránského původu Ali David Sonboly, a zabil tři Turky, tři kosovské Albánce a jednoho Řeka. Po činu se zastřelil, ale analýzou počítače se zjistilo, že se jako Iránec, Peršan, cítil příslušníkem nadřazené arijské rasy - stejné jako Němci, a chtěl zabít co nejvíce semitů a turkitů, Arabů a Turků, které považoval za méněcenné.

Kanada bude legalizovat marihuanu. Proč Česko ne?
Jiří X. Doležal 15. prosince 2016 • 11:35

Kanada bude legalizovat marihuanu. Proč Česko ne?

Media ale jeho doslova neonacistickou motivaci příliš nepitvala, protože šlo také o přistěhovalce - a když přistěhovalec vraždí jiné přistěhovalce, tak to přece nemůže bejt náckovskej útok, že ano! Bohužel byl. A vše, co víme o včerejším útoku v Kanadě, naznačuje, že i tam šlo o náckovský útok.

Útok, ke kterému v podstatě muselo dojít, ale který díky tomu není o nic méně děsivý. Otázka, kdy se memetická infekce teroristických útoků zabydlí i mezi ultrapravičáky, je zodpovězena: Už se stalo! Mentálně podobné typy lidí, jako jsou islamisté, ovšem příslušníci naší kultury, se rozhodli mstít se muslimům a začít je podle principu kolektivní viny vraždit stejně, jako islamisté vraždí nás.

Mám vážné obavy, že nešlo o poslední útok tohoto typu. Extremisté bez ohledu na vyznání bývají učenliví. Ale žít ve světě, kde jeden den útočí islamističtí extremisté na nás, a druhý den naši náckové zaútočí na nějaké nevinné muslimy, bude opravdu peklo.

Real Madrid kvůli muslimům mění znak. Nezakážeme rovnou fotbal?
Jiří X. Doležal 26. ledna 2017 • 09:40

Real Madrid kvůli muslimům mění znak. Nezakážeme rovnou fotbal?

Vraždy, korupce, islamisté i chtíč, to je nový seriál o Evropské unii a BruseluKlíčová slova: Kanada, Quebec, mešita, terorismus


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější