Slavný Real Madrid odstranil ze svého znaku kříž.

Slavný Real Madrid odstranil ze svého znaku kříž. Zdroj: Realmadrid.com

Real Madrid kvůli muslimům mění znak. Nezakážeme rovnou fotbal?

Fotbalový klub Real Madrid podnikl vstřícné gesto směrem ke svým islámským fanouškům. Ze znaku klubu bude v muslimských zemích odstraněn kříž, aby nepohoršoval jejich náboženský jemnocit. Je to hezký začátek, ale měli bychom jít v multikulturní vstřícnosti mnohem dál.

Západní civilizace je sebestředná, expanzívní a necitlivá. Soustavně nutí příslušníky cizích kultur, aby se jí přizpůsobovali, a dominance západní kultury je stejně agresívní jako v dobách kolonialismu. Projevuje se to i ve sportu — náš civilizační okruh například tím, že dává v televizi fotbal, nutí muslimy, aby na něj koukali. Což je kulturní agrese a diskriminace jak z učebnice.

Nyní se konečně někdo z naší kultury zastyděl — a byli to sami fotbalisté, jimž došlo, jak nepřijatelně alespoň některé fotbalové kluby urážejí islám. Například Real Madrid má ve svém znaku kříž — symbol křižáckých válek, a tedy symbol hrubé agrese proti muslimům. Proto nyní klub přistoupil k zásadnímu řešení: Firma, která bude distribuovat suvenýry Realu, jako trička a podobně, ve Spojených arabských emirátech, v Saúdské Arábii, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu a Ománu, bude na tam prodávaných suvenýrech mít modifikované logo klubu, na němž bude chybět pro muslimy urážlivý symbol křesťanství — kříž. Podle klubu jsou někteří lidé v Zálivu na kříž citliví.

Chtěl bych proto tímto článkem Realu poděkovat za multikulturní vstřícnost a ohleduplnost. Zároveň bych chtěl vyzvat i tuzemské kluby, aby provedly důraznou revizi svých znaků — třeba slávistická hvězda natolik připomíná hvězdu Davidovu (ta má akorát o jeden cíp navíc), že to může muslimy urážet taky a taky na to mohou být citliví. Takže slávisté, inspirujte se Realem! Multikulturní ohledy začínají být aktuální i ve fotbale!

Závěrem bych chtěl položit otázku: Je multikulturně přijatelné, abychom vůbec fotbal tolerovali? Neuráží ta hra muslimy? Já bych řekl, že ano. Pokud vím, není o fotbale v koránu ani jediná zmínka. Navíc, když hráči vsítí míč, objímají se — což opravdu připomíná islámem zapovězenou homosexualitu. No a konečně — v průběhu a po zápase se většinou značné množství diváků opije alkoholem, což se podle koránu taky nesmí.

Proto soudím, že Real Madrid sice dobře začal, ale nesmí s reformami skončit. Z důvodů multikulturní solidarity, abychom neuráželi muslimy, není potřeba jenom odstranit ze znaku kříž, ale rovnou fotbal zakázat. Hrál jej snad prorok Mohamed? Nehrál, tak co!