Real Madrid kvůli muslimům mění znak. Nezakážeme rovnou fotbal? | Reflex.cz
nahoru

Real Madrid kvůli muslimům mění znak. Nezakážeme rovnou fotbal?

Jiří X. Doležal26. ledna 2017 • 10:00
Slavný Real Madrid odstranil ze svého znaku kříž.
Slavný Real Madrid odstranil ze svého znaku kříž.
• foto: 
Realmadrid.com

Fotbalový klub Real Madrid podnikl vstřícné gesto směrem ke svým islámským fanouškům. Ze znaku klubu bude v muslimských zemích odstraněn kříž, aby nepohoršoval jejich náboženský jemnocit. Je to hezký začátek, ale měli bychom jít v multikulturní vstřícnosti mnohem dál.

Západní civilizace je sebestředná, expanzívní a necitlivá. Soustavně nutí příslušníky cizích kultur, aby se jí přizpůsobovali, a dominance západní kultury je stejně agresívní jako v dobách kolonialismu. Projevuje se to i ve sportu — náš civilizační okruh například tím, že dává v televizi fotbal, nutí muslimy, aby na něj koukali. Což je kulturní agrese a diskriminace jak z učebnice.

Nyní se konečně někdo z naší kultury zastyděl — a byli to sami fotbalisté, jimž došlo, jak nepřijatelně alespoň některé fotbalové kluby urážejí islám. Například Real Madrid má ve svém znaku kříž — symbol křižáckých válek, a tedy symbol hrubé agrese proti muslimům. Proto nyní klub přistoupil k zásadnímu řešení: Firma, která bude distribuovat suvenýry Realu, jako trička a podobně, ve Spojených arabských emirátech, v Saúdské Arábii, Kataru, Kuvajtu, Bahrajnu a Ománu, bude na tam prodávaných suvenýrech mít modifikované logo klubu, na němž bude chybět pro muslimy urážlivý symbol křesťanství — kříž. Podle klubu jsou někteří lidé v Zálivu na kříž citliví.

České cestovky se vracejí na egyptský Sinaj, kde v říjnu 2015 islamisté sestřelili…

Chtěl bych proto tímto článkem Realu poděkovat za multikulturní vstřícnost a ohleduplnost. Zároveň bych chtěl vyzvat i tuzemské kluby, aby provedly důraznou revizi svých znaků — třeba slávistická hvězda natolik připomíná hvězdu Davidovu (ta má akorát o jeden cíp navíc), že to může muslimy urážet taky a taky na to mohou být citliví. Takže slávisté, inspirujte se Realem! Multikulturní ohledy začínají být aktuální i ve fotbale!

Závěrem bych chtěl položit otázku: Je multikulturně přijatelné, abychom vůbec fotbal tolerovali? Neuráží ta hra muslimy? Já bych řekl, že ano. Pokud vím, není o fotbale v koránu ani jediná zmínka. Navíc, když hráči vsítí míč, objímají se — což opravdu připomíná islámem zapovězenou homosexualitu. No a konečně — v průběhu a po zápase se většinou značné množství diváků opije alkoholem, což se podle koránu taky nesmí.

Proto soudím, že Real Madrid sice dobře začal, ale nesmí s reformami skončit. Z důvodů multikulturní solidarity, abychom neuráželi muslimy, není potřeba jenom odstranit ze znaku kříž, ale rovnou fotbal zakázat. Hrál jej snad prorok Mohamed? Nehrál, tak co!

Proč feministkám nevadí islám, ale Trump?
Michal Semín 25. ledna 2017 • 12:32

Proč feministkám nevadí islám, ale Trump?

Vraždy, korupce, islamisté i chtíč, to je nový seriál o Evropské unii a Bruselu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější