Milí spoluobčané, Havel by z té písně zvracel | Reflex.cz
nahoru

Milí spoluobčané, Havel by z té písně zvracel

Jiří X. Doležal5. října 2016 • 19:25
Oslavná píseň na Havla?
Oslavná píseň na Havla?
• foto: 
ČTK

Když se Koller se Svěrákem pustí do propagandy, nemůže to dopadnout dobře. Oba klasici české kultury se svým havlofilním hitem Milí spoluobčané zařadili po bok Olivie Žižkové a Dominiky Myslivcové. Zatímco u děvčat propagandistické písně nepřekvapují, na Svěráka s Kollerem mě to fakt mrzí. 

Když se s protiimigračními postoji vynořili z kalu dna české populární hudby novodobí protiimigrační agitpropčíci a začali zpívat proti běžencům, byla to docela sranda. Vážená Olivie Žižková se svým hitem Evropo, dýchej pobavila i depresivní pacienty. Lidé jsou zlomyslní a vidět, že je někdo za mikrofonem opravdu trapnej, potěší.

Když se k Olivii přidala Dominika Myslivcová, byl bizar dokonán. Bárbínka v růžových šatečkách, co předtím byla hatefree, se nám rozezpívala proti uprchlíkům, což v kombinaci s jejím růžovým vzhledem vytvořila dokonalou mozaiku absurdity. Všichni moji známí její písně fakt žrali, pouštělo se to na zhuleneckých mejdanech, a my starší uvažovali o obnově Festivalu politické písně, jaký existoval za socialismu. My si totiž hloupě mysleli, že zpívaná propaganda, politické písně a tance, nenávratně vzal čas a ony odešly do propadliště dějin. Žižková s Myslivcovou ale prokázaly, že dodnes existují mozečky, které angažované umění produkují. Sváděli jsme to všichni na jejich mentální nedostatečnost.

Nyní se však politická píseň objevuje znovu, a to ne proti imigrantům, a ne od neznámých slepiček, které se potřebují zviditelnit. Novou angažovanou politickou píseň ze sebe bohužel vyplodili pánové Zdeněk Svěrák a David Koller, a prokázali, že ani stáří nazajistí moudrost. Protože sepsat a nazpívat oslavný paján na Václava Havla je opravdový idiotismus. A zahájit ho nahrávkou Havlova hlasu, kde v projevu říká „Milí spoluobčané“, je doslova chucpe. K tanci i poslechu zde:  

Chápal bych, kdyby pánové Koller a Svěrák sepsali a nazpívali oslavu na Husáka - tomu by jistě podobná propagační píseň udělala dobře. Nebo na Gottwalda - tomu by se taky jistě líbilo, jak na něj lid vzpomíná. Oslavná píseň na Havla? To asi někdo upad, ne?

Pokud někdy byl v České republice politik, který opovrhoval falešnou pompou, prázdnými frázemi, pochlebováním a vlezdoprdelismem, tak to byl právě Václav Havel. Člověk i politik cílevědomě a plánovitě neokázalý, skromný, pohrdající falší a servilitou. A právě na takového politika dva klasikové české kultury sepíšou a nazpívají servilní ódu.

Takže, vážený pane Svěráku a vážený pane Kollere: Kdyby vaši ódu na sebe slyšel Václav Havel, tak se, jak ukazují jeho celoživotní postoje k okázalé oficiální pompě, okamžitě pozvrací. 

Dvě hloupé české národní hry – kopněte si do Havla, nebo ho k nesnesení chvalte
Víte, jak se seznámili Olga a Václav Havlovi? A které jejich věty jsou aktuální dodnes?
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější