nahoru

Vyšinutý blogger zveřejnil seznamy příznivců Izraele

Jiří X. Doležal 17. srpna 2016 • 12:00
Shromáždění na podporu Izraele v Praze na Václavském náměstí - ilustrační snímek
Shromáždění na podporu Izraele v Praze na Václavském náměstí - ilustrační snímek
• foto: 
Jiří X. Doležal

Musím přiznat, že už mne ty seznamy nežádoucích osob na českém internetu trochu štvou. Na seznamu „hvězdnatců“, zvěřejněných panem Ondřejem Sidorem, sice nejsem — ale přesto autora udám Úřadu na ochranu osobních údajů.

Díky upozornění čtenářů jsem si včera kolem půlnoci mohl s potěšením přečíst seznam dvou set lidí, kteří v diskusích na iDnes.cz projevují proizraelské postoje. Seznam na svém webu sestavil už v loňském roce jakýsi Ondřej Sidor. Představuje se: „Autor se na tomto webu zabývá násilně vnucovanou politikou americké výjimečnosti a všudypřítomného vulgárního filosemitismu, v níž spatřuje přímého původce antiamerikanismu, respektive antisemitismu v České republice, jakož i příčinu kulturního, společenského a politického úpadku po listopadu 1989. Zabývá se ale i mnoha důležitějšími věcmi, než jsou prázdné frase, jako ,antisemitismus‘ či ,židovská otázka‘, pod kterými si dnes za mrzký žold či grant kdokoli představuje cokoli.“

Z klenotů, jež na serveru inzeruje, mne zaujal text „iDneskaust: Seznam hvězdnatců“. Termín „hvězdnatci“ Sidor opsal z časopisu Árijský boj, který zde vycházel za protektorátu. Nejprve v článku nechává rozkvést svůj literární talent a břitkou inteligenci. Zdlouhavě kritizuje příspěvky v internetových diskusích na webu idnes.cz a stýská si, že jsou masově proizraelské.

Pak pokračuje: „Tak jsme ty komentáře pomalu začali chystat do transportu. Odjedou po kolejích světové sítě na jakési shromaždiště – řekněme do takového koncentračního cloudu –, kde už nám bude jedno, co s nimi bude. Každopádně – do Transportu byla vybrána díla následujících 200 diskutérů. Vlak naložený až po komín jejich diskusními reakcemi vyjíždí z České republiky a svou pouť zakončí v Izraeli. Protože práce osvobozuje, teoreticky bychom se s jejich slohy mohli ještě někdy shledat. To by ovšem nejprve muselo dát nějakou práci napsat ,Držím Izraeli všechny palce!‘ a podobné věty. Což dnes pochopitelně žádná práce není – je to něco, jako když se automaticky poškrábete na nose, vlastně ještě méně. Tudíž lze očekávat, že všechna diskusní vlákna přirostou ke Zdi nářků.“

Názory se mohou nepatrně různit – některý diskutující je komunista, jiný sionista, další se pro změnu snaží být nenápadný –, ale jinak jsou všichni na jedné lodi a každého vetřelce s odlišným náhledem na všeobecnou realitu by nejraději utopili ve vlnách svého unifikovaného balastu, v němž to jenom šumí invektivami typu „židobijče“, „antiameričane“ nebo „antisemitský soudruhu“. Pod tímto duševním zvratkem pak následuje seznam dvou set jmen, jež jsou podle autora v diskusích na jeho vkus příliš proizraelská.

Seznam nácků zveřejněný sluníčkofašisty je plně anonymní a běží v USA, takže jsou na něj naše úřady krátké. Seznam „hvězdnatců“ je podepsaný a v Česku snadno dohledatelný. Proto touto formou veřejného oznámení upozorňuji Policii ČR a Úřad na ochranu osobních údajů, že k výše popsanému dění dochází, a vyzývám je, aby z moci úřední konaly.

Jsem sympatizant Izraele, přestože na seznamu nejsem — nechodím pindat na server iDnes. Ale skutečnost, že lidi jako mne někdo nazývá slovem „hvězdnatec“, slovem opsaným z kolaborantských novin z dob holocaustu, považuji za zcela nepřijatelnou. Může snad mít trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení jednoznačnější podobu? A může být podobný veřejný seznam lidí podle jejich politického přesvědčení jasnějším porušením zákonů o osobních údajích?Klíčová slova: židé, sluníčkáři, Izrael, seznam


Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější