Budeme volit prezidenta, hurá! Fakt? | Reflex.cz
nahoru

Budeme volit prezidenta, hurá! Fakt?

Petr Holec15. prosince 2011 • 06:00
Prezidentská vlajka
Prezidentská vlajka
• foto: 
Archív

Sněmovna schválila přímou volbu prezidenta, zbývá ještě Senát. Všichni, kdo si pamatují poslední ostudu s volbou Václava Klause, by měli jásat. Budeme si totiž možná volit naprosto zbytečného politika.

 

Zákonodárcům se samozřejmě do přímé volby prezidenta nechce: každý se nerad zbavuje výsad, byť nesou i výsadu být za idiota. Po poslední volbě Klause, proti níž bylo i eidamové čarování Jiřího Babici vcelku příjemnou podívanou, si ale politici jednoduše řekli: dáme lidem, co chtějí, ať drží aspoň jednou hubu.

 

Takže možná budeme volit prezidenta, jehož hlavní pravomocí je měřit teplotu na Kvildě, krást v zahraničí drahá pera či zkoumat řízky a homosexualitu z politicko-filozofického úhlu. A taky hojně cestovat, reprezentovat a psát si zajímavé postřehy z cest, samozřejmě! Bez Klause bychom například nevěděli, že v Jižní Americe prožívají vánoce bez sněhu. Strašní barbaři, tihle Indiáni!

 

Ano, trochu to bagatelizuju: český prezident ještě uděluje milost, (ne)jmenuje soudce a sem tam si pozve na Hrad některého z politiků, obvykle když si s ním politicky přestává rozumět. Jinak ale prezidenta nepotřebujeme. Bohatě nám stačí premiéři, jak víme třeba ze zkušeností se Stanislavem Grossem, Jiřím Paroubkem...

 

Které knihy letos nejvíce zaujaly vás? Pročtěte si tipy od čtenářů Reflexu

 

Chápu, proč se téměř bezzubý a zbytečný prezident kdysi dostal do Ústavy: tehdejší moudří ho tam vepsali podobně jako třeba Senát, další zbytečnou instituci; prostě si mysleli, že čím víc budeme mít ústavních orgánů, tím obtížněji kterýkoli z nich skončí jako jediný, jak se to kdysi přihodilo KSČ. Myslím, že toto nebezpečí pominulo. Naopak přišel čas šetřit, jak ostatně říká i současný prezident. Zrušme ho proto!

 

Nakonec umíte si představit českou prezidentskou kampaň? Kandidáti se budou trumfovat, kolik zemí za pět let navštíví. Nebo na kolika místech nakladou věnce! Anebo, nedejbůh, že napíší víc knih než Klaus! Mimochodem: spočítáme-li všechny knihy, které on během své hradní mise napsal, vyjde nám, že prezidentování věnoval… Sakra, moje velká domácí kalkulačka ukazuje samé nuly!    Klíčová slova: rx, , , petrholec, ,


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější