nahoru

Mělník, Říp a historická zdymadla

Marek Novotný20. července 2012 • 06:00
Říp
Říp
• foto: 
Profimedia.cz

Láká vás vyjet si na Říp? Zkuste to přes Mělník. Po cestě, konkrétně u obce Hořín, navíc narazíte i na historická zdymadla na plavebním kanálu Vltavy, která rozhodně stojí za vidění.


Nástupním i cílovým místem tohoto cyklovýletu je historické město Mělník, který oplývá řadou pozoruhodných památek. Mezi ně patří například Zámek Mělník, románský kostel sv. Petra a Pavla, gotické hradby s Pražskou branou nebo Regionální muzeum.

 

Cykloklub obtížnost 1



Náročnost:
 minimální náročnost (kromě stoupání na Říp), bez technicky obtížných úseků

Délka: 48 km

Převýšení: cca 300 metrů

Doporučené kolo: trekové nebo horské (MTB), vhodné i pro croozery

 

Výlet začíná na náměstí, z něhož se vydáme směrem k Labi po cyklotrase č. 0024. Přes most se dostaneme do Brozánek, kde uhneme vlevo na cyklotrasu č. 2. U Hořína si můžeme prohlédnout historická zdymadla a podél Vltavy se dostaneme až do Lužce nad Vltavou s farním kostelem sv. Jiljí.

 

V Lužci odbočíme vpravo a po silnici se dostaneme do Horních Beřkovic. Odtud - stále po silnici - budeme pokračovat až do Vražkova a na Krabčice.

 

Zdatnější cyklisté mohou před Krabčicemi odbočit na cestu vedoucí na Říp a vyzkoušet si své schopnosti. Stoupání je však, zejména v poslední části až extrémně prudké a vyjet jej není jednoduché, odměnou nám však bude zdolání legendární hory.

 

Cesta z Řípu zpět do Krabčic dokonale prověří brzdný systém našeho kola. Z Krabčic budeme pokračovat na Bechlín a Horní Počaply, kde se na břehu Labe napojíme na cyklostezku č. 2, která nás dovede přes Dolní Beřkovice a Vliněves zpět do Mělníka.

 


Zobrazit místo Mělník na větší mapě

 

Stáhněte si mapu ve formátu GPX nebo KML.

Marek Novotný


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější