nahoru

S kilovou cihlou v ruce, ale stále na příjmu aneb Před 35 lety byl na trh uveden první mobilní telefon

Jiří Štefek 21. září 2018 • 17:20
Video se připravuje ...
Dobová reklama na první mobilní telefon - Motorolu DynaTAC 8000x
• video: 
Facebook.com

Podle mezinárodních statistik chodí po naší planetě okolo šesti miliard lidí, kteří běžně používají mobilní telefon. Funkčních přístrojů a SIM karet je pak ještě více. Bez mobilu si v dnešní době mnoho lidí vůbec neumí představit svůj život, natož trávení volného času. Ti by právě dnes mohli slavit malé výročí, protože uplynulo rovných 35 let od doby, kdy 21. září 1983 uvedla společnost Motorola na trh první mobilní telefon.

I když se vracíme v čase „jen“ o 35 let, jde z dnešního pohledu o „mobilní pravěk“. Legendární první telefon DynaTAC 8000x vážil 800 gramů, na výšku měřil třicet centimetrů a jeho uživatel si při hovoru musel ještě vysunout dlouhou gumovou anténu. Ne nadarmo se mu přezdívalo cihla či cihlofon.

Výdrž tohoto drobečka byla z dnešního pohledu také úsměvná: telefon na jedno nabití vydržel na příjmu fungovat osm hodin, nebo byl schopen zprostředkovat jeden třicetiminutový hovor. Dovolit si ho nemohl také každý, první prototyp se začal prodávat za 4000 dolarů, což byla tehdy pro obyčejného smrtelníka neskutečná suma. Výdobytek se tak stal doménou především celebrit a bohatých byznysmenů.

Cesta od vytvoření prototypu mobilního telefonu po jeho uvedení na trh byla také mimořádně dlouhá. Společnost Motorola začala s vývojem mobilního telefonu a potřebné infrastruktury již na přelomu 60. a 70. let minulého století. První funkční prototyp spatřil světlo světa v roce 1973. A dubnu téhož roku pak provedl vedoucí divize komunikačních systémů Motoroly Martin Cooper vůbec historicky první hovor v mobilní síti.

Na uvedení na trh se však čekalo dalších deset let, během nichž bylo potřeba vybudovat potřebnou infrastrukturu a získat všechna povolení a razítka u americké federální telekomunikační komise. Všechny tyto investice spolkly tehdy astronomických 100 milionů dolarů.

V druhé polovině 80. let a v 90. letech začali na trh vstupovat noví hráči, na trh se dostávaly nové a nové prototypy telefonů se stále větším množstvím funkcí a delší „životností“. Dnes může běžný spotřebitel ve svém mobilním telefonu kromě telefonování či psaní SMS zpráv i poslouchat hudbu, surfovat po webech, platit své účty, chatovat či nahrávat videa. O tom se otcům-zakladatelům mobilů, kteří byli ve své době opravdu velcí vizionáři, ani nesnilo…Klíčová slova: VIDEO, mobilní telefon, historieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.