Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u koncentráku v Osvětimi | Reflex.cz
nahoru

Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u koncentráku v Osvětimi

Daniel Baret13. dubna 2019 • 14:43
Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u koncentráku v Osvětimi
foto: archiv Karla Höckera

Nechvalně proslulý koncentrační tábor Osvětim, ve kterém zahynuly za druhé světové války i tisíce obyvatel někdejšího Československa, byl součástí nacistických německých koncentračních a vyhlazovacích táborů na jihozápadě Polska. Nacistická mašinerie zde zavraždila 1,3 milionu lidí. Němci si přitom zhruba 30 kilometrů jižně od Osvětimi zřídili také rekreační středisko Solahütte, kam jezdili vrahové a zločinci z tábora za odměnu na rekreaci. Byl mezi nimi i lékař Josef Mengele, který na vězních prováděl sadistické experimenty. Fotografie ze Solahütte jsou přitom v přímém kontrastu s tím, co se dělo v Osvětimi.

Středisko Solahütte se nacházelo nedaleko města Międzybrodzie Bialskie a mnoho let zůstávalo v zapomnění. Zrůdnost počínání Němců ale připomínají fotografie, které pořídil za druhé světové války Karl Höcker. Zatímco pracovníci koncentráků v pěkně vybaveném středisku odpočívali a veselili se, několik desítek kilometrů od nich každý den umírali v otřesných podmínkách lidé. Na rekreaci byli přitom posíláni zaměstnanci táborů za „výjimečné činy“, což v tomto případě znamenalo, že se chovali dostatečně brutálně ke svým vězňům.

Na některých fotografiích v Solahütte pózuje také Josef Mengele, který byl označován jako Todesengel (Anděl smrti). Spolu s ním jsou k vidění i velitelé táboru Osvětim Rudolf Höss či jeho nástupce Josef Kramer.

Na snímky z nacistického rekreačního střediska Solahütte se podívejte v naší fotogalerii:

Nacisté odvážejí „Cikány“ do lágrů. Unikátní snímky ukazují krutý osud romské populace…
Ukrajina ve vichru 2. světové války: Devět kruhů pekla pro oběti násilí, rabování i …

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější