Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u koncentráku v Osvětimi | Reflex.cz
nahoru

Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u koncentráku v Osvětimi

Daniel Baret13. dubna 2019 • 14:43
Vraždili i Čechy, pak si užívali. Fotografie z rekreačního střediska nacistů u koncentráku v Osvětimi
foto: archiv Karla Höckera

Nechvalně proslulý koncentrační tábor Osvětim, ve kterém zahynuly za druhé světové války i tisíce obyvatel někdejšího Československa, byl součástí nacistických německých koncentračních a vyhlazovacích táborů na jihozápadě Polska. Nacistická mašinerie zde zavraždila 1,3 milionu lidí. Němci si přitom zhruba 30 kilometrů jižně od Osvětimi zřídili také rekreační středisko Solahütte, kam jezdili vrahové a zločinci z tábora za odměnu na rekreaci. Byl mezi nimi i lékař Josef Mengele, který na vězních prováděl sadistické experimenty. Fotografie ze Solahütte jsou přitom v přímém kontrastu s tím, co se dělo v Osvětimi.

Středisko Solahütte se nacházelo nedaleko města Międzybrodzie Bialskie a mnoho let zůstávalo v zapomnění. Zrůdnost počínání Němců ale připomínají fotografie, které pořídil za druhé světové války Karl Höcker. Zatímco pracovníci koncentráků v pěkně vybaveném středisku odpočívali a veselili se, několik desítek kilometrů od nich každý den umírali v otřesných podmínkách lidé. Na rekreaci byli přitom posíláni zaměstnanci táborů za „výjimečné činy“, což v tomto případě znamenalo, že se chovali dostatečně brutálně ke svým vězňům.

Na některých fotografiích v Solahütte pózuje také Josef Mengele, který byl označován jako Todesengel (Anděl smrti). Spolu s ním jsou k vidění i velitelé táboru Osvětim Rudolf Höss či jeho nástupce Josef Kramer.

Na snímky z nacistického rekreačního střediska Solahütte se podívejte v naší fotogalerii:

Nacisté odvážejí „Cikány“ do lágrů. Unikátní snímky ukazují krutý osud romské populace…
Ukrajina ve vichru 2. světové války: Devět kruhů pekla pro oběti násilí, rabování i …

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější