Odloučení v pustině. Snímky z amerických internačních táborů pro Japonce | Reflex.cz
nahoru

Odloučení v pustině. Snímky z amerických internačních táborů pro Japonce

Dominik Patzner8. dubna 2019 • 17:09
Odloučení v pustině. Snímky z amerických internačních táborů pro Japonce
foto: Bored Panda/Dorothea Lange

Útok na Pearl Harbor v roce 1941 rozvířil v USA během druhé světové války silnou protijaponskou atmosféru. I z toho důvodu podepsal tehdejší prezident Spojených států Roosevelt příkaz, že japonští Američané budou hromadně přesunuti do táborů, které měly zabránit útokům na americké půdě.

Tábory vznikly na vnitrozemní linii kopírující západní pobřeží a počínaje březnem 1942 do nich bylo umístěno více než 110 tisíc Japonců žijících na pobřeží, kteří do USA imigrovali, ale i Japonců druhé generace, kteří byli americkými občany a tvořili více než dvě třetiny z celkového počtu. Po nahlášení v místě svého pobytu byli odvezeni do center, kde i několik měsíců čekali na přidělení stálého místa života.

Milice v SSSR hlídala socialismus v západních autech, ta sovětská byla příliš pomalá a …

Práce za pakatel a špatné životní podmínky

V táborech umístěných v odlehlých oblastech amerického západu žily na malé ploše tisíce lidí. I když se od sebe tábory odlišovaly, ve většině z nich mohli Japonci pracovat. Ovšem nesměli vydělávat více než nejnižší vojenští důstojníci – jejich plat nepřevyšoval pět dolarů za den. Nejčastější byla práce na suché neúrodné půdě. Prostor pro život nebyl velký, několik rodin většinou sdílelo neprostorná dřevěná obydlí.

K uzavření došlo až po konci války. Nejvyšší soud dal prezidentu Rooseveltovi možnost tábory uzavřít ještě před zveřejněním soudního příkazu – poslední byl ale nakonec zrušen až v březnu roku 1946. Protože nevraživost vůči Japoncům trvala ještě několik let, nemohli se někteří uvěznění vrátit tam, kde žili před válkou, a museli se přestěhovat na různá místa.

Jak to v táborech vypadalo, můžete vidět ve fotogalerii.

Historie japonského tetování: Umění irezumi zdobilo ramena námořníků, ale i členů…
Rudé léto roku 1919: Rasové nepokoje v Chicagu odstartoval spor o „bílou“ pláž

Dominik PatznerVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější