nahoru

Rudé léto roku 1919: Rasové nepokoje v Chicagu odstartoval spor o „bílou“ pláž

Martin Mrázek 28. března 2019 • 15:50
Rudé léto roku 1919: Rasové nepokoje v Chicagu odstartoval spor o „bílou“ pláž
foto: Library of Congress

V důsledku mobilizace během 1. světové války začaly mít továrny na severu USA problémy s naplněním stavu zaměstnanců. Náhradu hledaly na jihu USA, kde jejich nabídky nadšeně přijímaly statisíce Afroameričanů. V naději na lepší život v tolerantnější společnosti se na sever přestěhovalo na půl milionu lidí.

Jenže když se váleční veteráni vrátili z Evropy a zjistili, že jejich stará pracovní místa obsadili přistěhovalci, nereagovali zcela logicky přívětivě. Společenské třenice nakonec v horkých měsících roku 1919 vyústily v nepokoje, jimž se dodnes přezdívá Rudé léto. Krvavé střety si vyžádaly stovky životů, přičemž násobně více obětí bylo na straně černochů.

V Chicagu vše odstartovala zdánlivá maličkost. Afroamerický teenager Eugene Williams se 27. července roku 1919 s kamarády koupal v jezeru Michigan a překročil neoficiálně stanovenou čáru mezi plážemi pro „bílé“ a pro „černé“. Z jezera byl vytažen a skupinou mladíků ukamenován k smrti. Už jen samotná vražda by možná stačila k zažehnutí nepokojů. Když se k tomu ještě přidal liknavý přístup policie, která původně odmítla zatknout viníky, byl oheň na střeše. A to doslova.

Zapalování domů obývaných černochy byla oblíbená kratochvíle výtržníků. Během týdenních nepokojů skončilo na ulici tisíc rodin. O život přišlo jen v Chicagu 23 Afroameričanů a 15 bělochů. Zraněných bylo kolem 500. Stát Illinois musel na ulice města povolat milice o několika tisících mužů, než se nepokoje podařilo dostat pod kontrolu.

Jak tehdy situace během Rudého léta v Chicagu vypadala, se můžete podívat v naší galerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.