nahoru

Chrám lidu: Šílená sekta, která bude stát život více než 900 lidí, podívejte se

pos21. listopadu 2018 • 15:50
Chrám lidu: Šílená sekta, která bude stát život více než 900 lidí, podívejte se
foto: Peoples Temple

Před 40 lety, přesně 18. listopadu 1978, se v džunglích Guyany odehrála nejmasovější sebevražda v moderních dějinách. Více než 900 lidí si v městečku zvaném Jonestown vzalo na příkaz Jima Jonese, vůdce sekty Chrám lidu, život požitím neznámé tekutiny, pravděpodobně kyanidu. Teprve po mnoha letech se na veřejnost dostaly snímky, které ukazují každodenní život v komunitě Jonestownu.

Sektu Chrám lidu založil Jim Jones 4. dubna 1955. Díky charismatu a řečnickému umění svého vůdce se počet jejích členů v půlce 60. let vyšplhal až na přibližně 80 tisíc. Jones se ve svých kázáních věnoval problémům afroamerické komunity. Jeho z časti křesťanské názory ale byly později ovlivněny i například komunismem a utopistickou vizí světa. Sám sebe považoval za inkarnaci Ježíše, Buddhy i Lenina.

Na začátku 70. let začal Jones podezřívat americké úřady, že se Chrám lidu snaží zakázat a zničit. V roce 1974 se dohodl s vládou jihoamerické Guyany, že sekta přesídlí na její území. Na 3800 akrech pozemků začal uprostřed džungle s pár stovkami svých nejvěrnějších příznivců budovat osadu, která na počest vůdce sekty nesla název Jonestown.

V roce 1977 se na veřejnosti objevilo mnoho skandálů spojených jak s Chrámem lidu, tak přímo s osobou Jima Jonese. Obvinění se týkala především ponižování a mučení členů, kteří chtěli sektu opustit, ale také sexuálního zneužívání dětí. Případem se začal zabývat i senátor Leo Ryan.

Ryan osobně navštívil Jonestown, kde mu při konfrontaci Jones pouze řekl, že sekta nikomu neubližuje a ať ihned odjede pryč. Před odletem se k Ryanovi snažilo připojit několik členů Chrámu lidu, kteří se chtěli z komunity dostat pryč. Ozbrojená Jonesova ochranka však na senátora a jeho doprovod spustila palbu, při které zemřelo pět lidí včetně samotného Ryana.

Jim Jones se zalekl odplaty za tento útok a zbylým ovečkám v Jonestownu nařídil spáchat sebevraždu. Na místě bylo později nalezeno přes 900 mrtvých těl. Řada z nich zemřela po vypití jedu, část z nich však měla na rukou vpichy. Okolo 150 obětí mělo na svých tělech i střelná poranění, je tedy pravděpodobné, že se na poslední chvíli snažili z šílené osady utéct.

Sám vůdce Chrámu lidu konec své sekty také nepřežil, neotrávil se však jako většina jeho následovníků, ale byl nalezen s prostřelenou hlavou.

Na každodenní život komunity v Jonestownu se podívejte do galerie:

pos


Klíčová slova: sekta, fotogalerie, USA, Chrám lidu, Jim JonesDiskuse ke článku