nahoru

Těžký život dětí ve slumech: Ve "městech chudiny" živoří mezi odpadky až miliarda lidí

venu 30. srpna 2022 • 18:30
Těžký život dětí ve slumech: Ve "městech chudiny" živoří mezi odpadky až miliarda lidí
foto: Profimedia.cz

Slumy jsou chudinské čtvrti, které se nachází zejména v Asii, Africe nebo Jižní Americe. Jejich obyvatelé si staví improvizovaná obydlí, chybí zde kanalizace, je zde velké přelidnění a nachází se na předměstí velkoměst. I na takových místech byste našli děti, které se snaží přežít. Některé z nich jsou dokonce ambiciózní a čekají na lístek ven z tohoto šíleného světa.

Uvnitř slumů člověk dokáže narazit na různé osudy. I tady žijí rodiny, které se snaží o co nejlepší život, i když v těžkých podmínkách. Stísněné chatrče, které nemají vlastní kanalizaci a mnohdy ani elektřinu, jsou nalepené jedna na druhou a v mezírkách mezi ně často místní vypouští splašky. V takových podmínkách žije podle odhadů OSN 1,6 miliardy lidí. A do roku 2050 by se toto číslo mělo zvednout na 3 miliardy.    

Jeden z největších slumů v Africe se jmenuje Kibera. Leží na jihozápadním okraji keňského hlavního města Nairobi ve vzdálenosti pět kilometrů od centra na rozloze 2,5 km². Jeho populace dosahuje 1,2 milionu obyvatel a odhadovaná hustota zalidnění je 300 000 osob/km². Slum je plný gangů, ilegálních palíren alkoholu, na černo připojených hadic s pitnou vodou a také čtvrtí, do kterých se bojí vkročit i místní obyvatelé.

Život ve slumech se, samozřejmě, týká i dětí. Ty si zde krátí čas všelijak. Malí chlapci v Pákistánu se učí kouřit, v Ugandě boxují, děti z Bangladéše si užívají kapky deště, ty z Jemenu se starají o zásoby vody a filipínské děti zase musí pracovat na skládce. V některých slumech však najdete i školy. Ty děti navštěvují od šesti do patnácti let. A najdou se i děti, které vnímají vzdělání jako jedinou cestu ven z chudoby a velmi poctivě se učí a jsou velice ambiciozní.

venu


Klíčová slova: děti, život, chudoba, Afrika, slum


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.