Statečné srdce má pokračování. Outlaw King ukazuje, co se dělo ve Skotsku po umučení Williama Wallace | Reflex.cz
nahoru

Statečné srdce má pokračování. Outlaw King ukazuje, co se dělo ve Skotsku po umučení Williama Wallace

Martin Bartkovský2. ledna 2019 • 13:00
Outlaw King - nepřímé pokračování filmu Statečné srdce od Netflixu
• video: 
Netflix

Pamatujete si ikonickou scénu, ve které v závěru filmu Statečné srdce mučí Mela Gibsona a následně si Skotové pod vedením Roberta Bruce vybojují svou svobodu? Tak přesně to jsou události, kterými začíná film Outlaw King (česky by se dal název přeložit jako Král psanec). Tedy ne že by i tady čtvrtili australského antisemitu. Robert Bruce si poté, co uvidí jednu čtvrtinu Wallacova těla nabodnutou na kůl, uvědomí, že rebelie ve Skotsku nekončí, a vydává se proti anglické přesile konečně vybojovat vytouženou svobodu. Tentokrát ale bez kiltů a holých zadků. Zato litrů krve a metráků bahna tu bude zhruba stejně. Nebo možná víc.

Film má na svědomí internetová televize Netflix a premiéru si tak vysokorozpočtový snímek (Náklady 120 milionů dolarů! Stejný rozpočet měly třeba filmy s Harry Potterem, devadesátková Godzilla nebo snímky z nové trilogie Star Wars.) odbyl místo pláten kin na obrazovkách počítačů. Hlavního hrdinu Roberta Bruce hraje Chris Pine, známý jako kapitán Kirk z nejnovějších Star Treků. A role mu sedne dobře. I s apartním mulletem (účes, který proslavil Jaromír Jágr a vyznačuje se „byznysem“ vepředu a „párty“ vzadu na hlavě) je charismatický až až a je to ten typ vůdce, který sice nestříhá testosteron z obrazovky, ale za kterým byste do bitvy prostě šli. V roli jeho otce se dokonce představí James Cosmo, který si zahrál už v Gibsonově filmu v roce 1995. Tím ale podobnosti končí a příběh se začíná vyprávět tam, kde Statečné srdce skončilo.

Dva roky bez princezny. Dcera zesnulé Carrie Fisherové natočila pro matku dojemné video

Film je po technické stránce pastvou pro oči. Internetová produkce dokázala zajistit kulisy, které by jí mohl nejeden kinosnímek závidět. Opravdu epická je celá úvodní sekvence filmu, kde během prvních devíti minut není ani jeden střih. Kamera ladně proplouvá mezi interiérem a exteriérem, sleduje skupinovou scénu i rozhovory několika mužů ve stanu, poté duel s meči, následně další hovory ve stanu a vše to končí odpálením ohnivé koule z obrovského trebuchetu. Spektakulární moment, který zahájí další půlhodinku ve stylu plánování, příprav a intrik jak ve Hře o trůny.

Po hodině přijde první bitva. Žádné modré barvy na obličeji a vznešená gesta. Pěkně špína a chaos, kdy nevíte, kdo koho bije. Prostě moderní historický film, který nechce působit směšně. Skvěle vybraný casting tu rozehrává temnou historickou fresku o rebelii, o které sice víte, že dopadne dobře, ale cesta k cíli bude trnitá až běda. Vedlejší postavy v podání Stephena Dillana, který je tu snad coby anglický král ještě tvrdší, než když hrál Stannise Baratheona, i šílený Aaron Taylor-Johnson, který ze sebe sklepal nešikovného hrdinu z Kick Ass, jsou natolik živými charaktery, že bych si přál i jejich vlastní spin-offy.

Bird Box: Nový filmový hit se Sandrou Bullockovou nešel do kin, na internetu trhá…

Pak už dialogové scény střídají krvavé scény, ve kterých se to hemží vyhřeznutými vnitřnostmi i uřezanými údy, které dláždí cestu ke skotské nezávislosti. I když tu nikdo z mužů nenosí sukni, projevy nejsou tak epické a celkově tomu chybí kultovnost Gibsonova megahitu, je Outlaw King hodně důstojný nástupce Statečného srdce. Klidně si odteď pouštějte oba filmy za sebou. 

Ale abych jen nechválil, i u tohohle filmu se najdou vady na kráse. Druhá polovina filmu je uspěchaná. Původní verze měla 4 hodiny, premiérové uvedení na festivale v Torontu 140 minut a na Netflix šla verze o 20 minut kratší. Ve výsledku je to trochu vidět. Forma trochu přebíjí obsah. Ale i přesto doufám, tímto snímkem režisér David Mackenzie dokázal, že se velkofilmů nebojí a že si i na další projekt vezme geniálního kameramana Barryho Ackroyda. Protože v Outlaw Kingovi odvedl neuvěřitelnou práci. 

Až tedy půjdou děti spát, určitě si tuhle skotskou lahůdku pusťte. Doporučuji konzumovat společně s nějakou lepší skotskou single malt whisky se silnými tóny rašeliny. Tenhle film si totiž podobnou přílohu určitě zaslouží.

10 nejlepších filmových dramat roku 2018 a proč je nesmíte propásnout
Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Jakub Smutný 8. listopadu 2018 • 13:49

Chcete se bát? Nenechte si ujít 10 nejlepších hororů roku 2018
Nejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály

 

 

Vybíráme z placeného obsahu
Brutální jatka v režii Koněva: V říjnu a listopadu 1956 v Maďarsku prohrál Západ poslední bitvu o svobodu
Uzbekové tvoří jádro islámských teroristických organizací. Bojuje s nimi americká justice
Meghan to v královské rodině nemá lehké: Nejsem OK, děkuji za optání, říká rozrušeně
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější