nahoru

Shakespeare či Forrest Gump: 13 případů, kdy dostal Oscara ten “horší” film

Jan Studnička 24. dubna 2021 • 16:45
Video se připravuje ...
Zamilovaný Shakespeare - trailer
• video: 
Miramax

Předávání Oscarů byla vždycky velice zvláštní událost. Filmoví laikové tvrdí, že Akademie oceňuje hlavně nudné filmy, filmoví kritici zas rádi mluví o tom, že Oscary jdou především povrchním filmům, které jsou hluboké jen na oko. A oba tábory mohou mít pravdu. Akademie totiž za svou kariéru nasekala hromadu přehmatů. Zvlášť v kategorii “Nejlepších filmů” daného roku. 

 1. Film Spotlight je jedním z nejlepších novinářských filmů vůbec a svého Oscara za nejlepší film by si zasloužil… kdyby proti němu nešel Mad Max: Fury Road. Jak může někdo nedat nejlepší film poslednímu Mad Maxovi? Vždyť je to nejlepší akční film posledních dvaceti let. 
 2. V roce 1977 vyhrála nejlepší film Annie Hall. S tím by nebylo nic špatně, Annie Hall je super film. Jenomže ten rok vyšly třeba první Star Wars, které změnily historii kinematografie. 
 3. A jenom rok předtím Rocky porazil Taxikáře. 
 4. Naprosto ukázkový případ pochází z roku 1943. Tehdy vyhrál nejlepší film roku western Jízda do Ox-Bow. A porazil takovou malou neznámou romantickou komedii pod názvem Casablanca. Ano, ta Casablanca, možná nejslavnější romantický film všech dob.
 5. Přitom to vypadá, že Oscaři nemají westerny zas tak v lásce. Jak jinak si chcete vysvětlit, že v roce 1969 propadli Butch Cassidy a Sundance Kid i Wild Bunch a nejlepší film šel Půlnočnímu kovbojovi? Jo, my víme “Bible nezávislého filmu”, ale stejně. Cassidy a Kid!
 6. S romancí mají Oscaři problém obecně. V roce 1995 vyhrálo cenu za nejlepší film dnes už zapomenuté, levně rasové drama Crash. A porazilo Zkrocenou horu, kompletně revoluční romantický film o dvou kovbojích. A vůbec, kdyby Akademie tak moc chtěla ocenit dobré drama, měla to dát ten rok Spielbergově Mnichovu. 
 7. Jó, když už se Oscaři dávají za romantiku, tak za romantiku retardovanou. V roce 1999, v roce, kdy vyšla Tenká červená linie, Sbal prachy a vypadni, Big Lebowski a Zachraňte vojína Ryana… vyhrál nejlepší film Zamilovaný Shakespeare. WTF?!
 8. A když jsme u Spielberga, jak je možné, že E. T. prohrál s Ghandim? 
 9. Nebo v devadesátém šestém, to zase šla soška Anglickému pacientovi. Opět, nic proti. Kdyby se o Nejlepší film neucházelo i Fargo. Jeden z nejlepších policejních filmů vůbec.
 10. V roce 2010 získala Nejlepší film Králova řeč. Film, který radši dostane Oscara, než aby reálně něco řekl. Extrémně britské konverzační drama založené na reálné události. Díky tomu přišlo o svého Oscara jiné drama založené na reálné události. Mnohonásobně lepší Fincherův Social Network.
 11. Rok 1957. Sošku za Nejlepší film získává povedený válečný film Most přes řeku Kwai. A naprosto unikátní konverzační drama 12 rozhněvaných mužů si odnáší jen tři upocené nominace. 
 12. V devadesátém roce vyhrál Tanec s vlky nad nejlepším filmem Martina Scorseseho Goodfellas. 
 13. A nakonec jeden kontroverzní. Minimálně v Česku kontroverzní. Z nějakého důvodu tady všichni milujeme Forresta Gumpa, přestože je to taková zmatená limonádová oslava Ameriky. Forrest v roce ‘94 vyhrál Nejlepší film. Ale ten samý rok vyšlo i Vykoupení z věznice Shawshank, Pulp Fiction a Jurský park. A všechny tyhle filmy jsou lepší.Klíčová slova: spielberg, filmy, Oscar, scorsese, RockyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.