svatba

svatba Zdroj: istock.com

Prague Pride opět v ulicích Prahy. Průvod se bude konat i v jiných městech ČR (4.8.2020)
Prague Pride opět v ulicích Prahy. Průvod se bude konat i v jiných městech ČR (4.8.2020)
Prague Pride opět v ulicích Prahy. Průvod se bude konat i v jiných městech ČR (4.8.2020)
Prague Pride opět v ulicích Prahy. Průvod se bude konat i v jiných městech ČR (4.8.2020)
18
Fotogalerie

Poslanci se neshodli, zda manželství pro všechny. Nakonec se zruší úplně a bude klid

Poté, co skupina 54 poslanců napříč politickým spektrem oznámila, že hodlá do ústavy zakotvit, že manželství je svazek muže a ženy, se zvedla vlna nevole veřejnosti, ale i z řad jiných poslanců. Podle odborníků na ústavu je oněm 54 poslancům není nic do toho, jestli si muž vezme za manžela muže anebo žena za manželku ženu.  Nicméně to, že jim po tom nic není, jim nezabrání v tom to homosexuálům de facto zakázat.

Situace kolem změny ústavy v neprospěch homosexuálních svazků v Poslanecké sněmovně gradovala. Utvořily se zde dva tábory. Jedni jsou proti svazku homosexuálů a druzí naopak tyto svazky podporují. Toto složité téma rovněž vrazilo klín do stabilní dvojice Ovčáček–Zeman, protože každý na věc kouká jinak.

„Pan prezident tvrdí, že je třeba chránit tradiční českou rodinu. Z toho důvodu podporuje zákaz sňatků homosexuálů a tvrdí, že to není přirozené. Že to je nečisté a… promiňte, něco mi spadlo do oka,“ utíral si Jiří Ovčáček kapesníčkem slzy, načež s chvějící se bradičkou pokračoval.

„Myslíte si, že jste našli lásku na celý život. Že to láska s vámi myslí vážně. A pak se ukáže, že to byla jenom jedna z dalších jeho her. Že vás tahal jenom za nos. Říkal, že se rozvede a že si vás vezme, a nakonec se takhle vybarví. Omlouvám se, je mi nějak mdlo,“ ukončil Jiří Ovčáček tiskovou konferenci s pláčem a urychleně opustil prostory.

Jelikož je téma uzákonění sňatků homosexuálů tak třaskavé a názory na něho tak odlišné, rozhodla se vláda pro zachování klidu institut manželství zrušit úplně.

„Bude to tak lepší. Tohle téma vyvolávalo jenom hádky a dělalo to zlou krev. Jedni říkají, že homosexuálové mají právo na manželství, a jiní říkají, že nemají. Kdo se v tom má vyznat? Jelikož nelze v tomto ohledu uspokojit všechny, rozhodli jsme se, že manželství zrušíme. S platností od prvního ledna roku 2023 se ruší celoplošně všechna manželství v České republice a rovněž se zakazuje uzavírat manželství nová.

Současní manželé budou mít možnost registrovaného partnerství, stejně jako tomu bylo u homosexuálů. Práva a povinnosti budou mít podobné jako v manželství, ale nebude se tomu říkat manželství, takže bude klid,“ rozhodl předseda vlády Petr Fiala.

Zastánci tradičních rodin se proti rozhodnutí bouří. Odborníci se obávají, že občané se budou jezdit brát do zahraničí anebo se budou konat ilegální svatby někde v potemnělých sklepech v nevyhovujících podmínkách.

To je však očividně jen malá oběť za to, že bude jednou pro vždy téma manželství pro všechny vyřešeno.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale například je, že homosexuálové to nemají jednoduché.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>