nahoru

Legendární výletní loď Queen Elizabeth 2 kotví trvale v Dubaji a je z ní luxusní hotel

Viliam Buchert 24. dubna 2018 • 14:46
Legendární výletní loď Queen Elizabeth 2 kotví trvale v Dubaji a je z ní luxusní hotel
foto: www.qe2.com

Ve své době jedna z největších a nejluxusnějších výletních lodí světa, britská Queen Elizabeth 2 odešla z aktivní služby v listopadu 2008. Pak se řešilo, jak se dá ještě využít. Po dlouhých deseti letech známe výsledek – slavné plavidlo natrvalo kotví v přístavu Mina Rašíd v Dubaji a od 18. dubna je z ní luxusní plovoucí hotel.

Queen Elizabeth 2 byla ikonou světových moří a v letech 1969 až 2008 uskutečnila 1400 plaveb, urazila 6 milionů námořních mil a přivítala téměř 2,5 milionů návštěvníků. Celkem pětadvacetkrát vyplula i na cestu kolem světa a na její palubě trávilo volný čas mnoho celebrit.

V minulých dnech se na ní v Dubaji zatím pro hosty otevřely některé zrestaurované pokoje a pět z budoucích třinácti restaurací. Aby na loď mohli zavítat i lidé, kteří zde nehodlají bydlet, je zde i trvalá velká výstava o historii slavného plavidla.

Podle Hamzy Mustafy, ředitele dubajské společnosti PCFC, která loď dnes provozuje, bylo věnováno celkem 2,7 milionu pracovních hodin její rekonstrukci.

Historický nábytek, ale moderní technologie

Plovoucí hotel má třináct palub, je dlouhý téměř 300 metrů a vysoký přes 30 metrů. Dnes je loď vybavena nejmodernějšími technologiemi, ale byl zachován dobový nábytek i mnoho původního vybavení.

Postupné otevírání Queen Elizabeth 2 bude ukončeno letos v říjnu.

Plavidlo pokřtila 20. září 1967 samotná britská královna Alžběta II. ve skotském Clydebanku. Na slavnost tehdy přišlo 30 tisíc lidí a zpráva o této akci se objevila ve všech významných médiích světa.Klíčová slova: Dubaj, loď, Queen, hotelDiskuse ke článku