ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ČTK

Příval kořalky ředil rumem, přesto do rána zemřel. Soud poslal hostinského do vězení

Bylo krátce před koncem roku 1901, když se rolničtí synci Leopold Komárek a Augustin Drahorád z Loutkova vraceli domů z práce. Když dorazili do rodné obce, stavili se na skok v kořalně Jakuba Steinera. Potkali další dvojici vrstevníků z vesnice a společně si objednali dva žejdlíky kořalky. Další události nabraly osudné tempo…

Nejprve je však třeba říct, že český žejdlík měl hodnotu 0,4803 litru (vídeňský žejdlík byl jen o málo menší - 0,3537 litru). Jednalo se tedy o pořádnou dávku alkoholu. Na každého ze čtveřice mladíků vyšlo takřka čtvrt litru lihoviny.

Ale tím odpolední posezení neskončilo. Zejména Drahorád byl v ráži. „Poručil si další žejdlík tzv. míchané (kořalky s rumem) a na ráz ji vypil,“ líčí události z 28. prosince Národní politika. „Když to Komárek viděl, nabídl se, že Drahorádovi ještě čtyři půlžejdlíky míchané zaplatí, když je vypije. Drahorád, jenž patrně po náhlém vypití půlžejdlíku, byl již nepříčetným, tuto nabídku přijal, dal si nalíti ještě čtyři půlžejdlíky míchané a jeden za druhým vypil.“

Jak posléze konstatovaly noviny, jednalo se o litr čisté kořalky, k tomu je třeba přičíst rum, jimž se lihovina ředila. Za to Komárek kamarádovi slíbil – šlo totiž od samého počátku o sázku - výhru čtyřiceti korun. Pokud to dokáže…

A rolnický chlapec Augustin Drahorád to dokázal. Z kořalny ho však museli přátelé vést. Doma sice ještě jakžtakž ulehl, ale do rána byl mrtev. Podle soudních lékařů se stala bezprostřední příčinou smrti akutní otrava alkoholem.

O měsíc později stanuli povedený kumpán Komárek, jenž Drahoráda k sázce vyprovokoval a v pití povzbuzoval, i hostinský Steiner před kutnohorským soudem. Ten konstatoval, že „vinu na smrti Drahorádově nese Komárek a Steiner. Komárek donutil tvrdohlavého a skoupého Drahoráda k vypití takového množství lihovin morálně; Steiner pak jednáním svým nebezpečí a smrt přivodil fakticky.“

Oba přitom dobře věděli, co činí i jaká rizika z toho vyplývají, konstatoval dále soud. Komárek sázku uzavřel s tím, že takový počin – vypití dalších čtyř půlžejdlíků nápoje smíchaného z kořalky a rumu - není v lidských silách. Později se také pokoušeli Drahoráda v jeho počínání zastavit, bylo však již pozdě.

Kutnohorský tribunál poté Leopolda Komárka i Jakuba Steinera odsoudil za přečin proti bezpečnosti života ke čtrnácti dnům tuhého žaláře zostřeného jedním postem týdně.