nahoru

Strategie profesora Thona: Několik rad, co dělat, když máte komplikace s covidem, ale lékař vám o nich neřekl

Angelika Bazalová12. dubna 2021 • 14:20
„Kontrola krevního srážení a zánětlivých parametrů je alfa a omega celé léčby,“ říká profesor Vojtěch Thon
„Kontrola krevního srážení a zánětlivých parametrů je alfa a omega celé léčby,“ říká profesor Vojtěch Thon
• foto: 
ČTK / Monika Hlaváčová

Neustále přibývá lidí, u nichž má nemoc covid-19 vedlejší účinky nebo mají bouřlivou reakci po vakcinaci. Požádali jsme dva špičkové české imunology, Vojtěcha Thona a Karla Drbala, aby si s námi prošli hlavní rizikové momenty, když člověk zjistí, že je pozitivní na covid-19. Otázka zněla: Můžeme zabránit propuknutí nemoci?

„Když v lednu 2021 vypukla nákaza v Domově důchodců v Brně-Maloměřicích, měla jsem samozřejmě obavy,“ přiznává lékařka Věra Přibylová, která o tamní seniory pečuje. Onemocnělo 36 klientů a většina personálu. Situace nevypadala vůbec dobře, na pracovišti se střídaly nejdříve tři a pak už jen dvě sestry, navíc se Českem začínala šířit rychlejší, britská mutace.

Doktorka Přibylová měla už zkušenost s epidemií v jiném domově, kde téměř polovina z 23 nakažených pacientů během podzimní vlny nemoci podlehla. Tentokrát byla odhodlaná udělat vše pro to, aby její pacienti nemuseli skončit v nemocnici. To, že se jí to nakonec povedlo, považuje za malý zázrak.

„Velmi záleží na vedení domova a personálu,“ zdůrazňuje, když se jí ptám, kde vidí příčinu toho, že se situaci podařilo zvládnout. Hned na začátku požádala o konzultaci brněnského imunologa Vojtěcha Thona a na základě jeho rad a s využitím svých zkušeností připravila strategii, kterou se nakonec díky obětavému personálu podařilo dodržet.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře