nahoru

U virových infekcí je lepší vakcína než lék, říká profesorka Jiřina Bartůňková

Tereza Koudelová23. března 2021 • 14:00
U virových infekcí je lepší vakcína než lék, říká profesorka Jiřina Bartůňková
foto: Nguyen Phuong Thao

O zázračných lécích, nevyzkoušeném ivermektinu a účinnosti vakcín jsme si povídali s přednostkou Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK, profesorkou Jiřinou Bartůňkovou.

Motolská nemocnice bude první, která bude mít k dispozici lék Regeneron. Co si od něj slibujete?

Podobně jako bamlanivimab od Elli Lilly má lék zabránit vazbě viru na cílovou lidskou buňku zejména v plicích, a tedy znemožní její infekci virem. Tím omezí další množení viru v těle, protože virus se umí množit jen uvnitř lidských buněk. Oba tyto preparáty fungují podobně a díky vysoké koncentraci dané protilátky jsou léky účinnější, ale také mnohem dražší.

Bude lék zabírat i proti mutacím?

Léčivý přípravek s názvem REGN-COV2 obsahuje konkrétně dvě monoklonální protilátky s názvem casirivimab a imdevimab, které jsou zamířené na dvě místa S proteinu koronaviru. Je málo pravděpodobné, že jeden kmen viru bude mít mutaci zrovna na obou těchto vybraných místech S proteinu, takže by na současné kmeny měla vždycky aspoň jedna z těch dvou protilátek být účinná. Lék je určen pro nemocné, u kterých je vysoké riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Lék se musí podat do jednotek dní po potvrzení pozitivity PCR. Z toho vyplývá, že pacient spadající do ohrožené skupiny musí sám kontaktovat lékaře a ten zase musí rychle posoudit, zda je jeho pacient opravdu rizikový, a poslat ho do nemocnice na aplikaci léku. Lék tedy nepůjde za pacientem, ale pacient za lékem.

Vzhledem k tomu, že se látka podává ambulantně, nezatíží to nemocnice?

Samotná aplikace léku je už jednoduchá. Nejprve se podá pacientovi infúze, což trvá asi hodinu, a druhou hodinu pak musí být sledován, zda nemá nějakou reakci. Pak už může jít domů. Na aplikaci vyčleňujeme v nemocnici denní stacionář podobný transfúzní stanici, s křesly, kde se pacient pohodlně usadí. Takže aplikace nemocnici nijak zvlášť nezatíží, i když nějaké kapacity samozřejmě ubere.

Vzhledem k tomu, v jak krátké době je nutné lék podat, je nějaká cesta, jak zabránit tomu, aby bylo „moc pozdě“?

To je právě dost problém. Nemáme jednoznačný ukazatel, který by jasně předpovídal těžký průběh onemocnění. Takže se řídíme zejména tím, co dnes už víme. Ale i u rizikových skupin je značně různorodý průběh – máme řadu onkologických nebo imunodeficitních pacientů, kteří prodělali covid-19 s minimálními příznaky.

 

Ve zbytku článku se dočtete:

  • Máme šanci na objevení léku proti koronaviru?
  • Je běžné, že existuje dřív vakcína, než lék?
  • Je ivermektin účinný lék proti koronaviru?

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku