Kandidáti prezidentských voleb 2016 v USA | Reflex.cz
nahoru

Kandidáti na prezidenta ve volbách v USA 2016 – Informace o kandidátech, profily osobností

tsch1. září 2016 • 16:44
Kandidáti na prezidenta ve volbách v USA 2016 – Informace o kandidátech, profily osobností
foto: Bernie 2016

Kandidáti na prezidenta USA ve volbách 2016 - stručné profily všech kandidátů, S kým soupeřil o nominaci Donald Trump a s kým Hillary Clintonová?

Hlavními kandidáty na úřad prezidenta USA ve volbách 2016 jsou už zcela zjevně Hillary Clintonová a Donald Trump. Zpočátku se ale o post prezidenta ucházela řada dalších kandidátů. Část odstoupila ještě do konce roku 2015. Níže zmínění odstoupili v roce 2016 na jaře a v létě, v průběhu kampaně. Demokratičtí kandidáti navíc oznámili podporu Hillary Clintonové.

 

Hillary Clintonová x Donald Trump

První debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary ClintonovouPrvní debata mezi Donaldem Trumpem a Hillary ClintonovouFoto Profimedia.cz

Republikánští kandidáti:

Ben Carson (odstoupil 5. března 2016)

Jediný afroameričan mezi kandidáty. Z chudých poměrů se dokázal dostat až do pozice jednoho z nejlepších neurochirurgů. Pojí se s ním mnoho kontroverzí, především nepodložené výroky nebo názory ohledně víry – je členem církve Adventistů sedmého dne.

Carly Fiorinaová (10. února 2016)

Považována za jednu z nejvlivnějších business žen - několik let vedla firmu Hawlett-Packard a diplomy má z ekonomie, filozofie a středověké historie.

Chris Christie (10. února 2016)

Od roku 2010 guvernérem New Jersey. Podílel se na volebních kampaních George Bushe (seniora i juniora) a příznivě se na jeho kariéře podepsala mimo jiné i krizová práce během hurikánu Sandy 2012.

Jeb Bush (21. února 2016)

Rodina známá svou prezidentskou historií, prezidenty se stali jeho otec i bratr. On sám se stal guvernérem Floridy a do politiky se zapojuje i jeho syn George Prescot Bush.

Jeb Bush. Syn i bratr prezidentů USA, kterému štěstí nepřálo
Vojtěch Varyš 9. srpna 2016 • 16:26

Jeb Bush. Syn i bratr prezidentů USA, kterému štěstí nepřálo

Jim Gilmore (odstoupil 12. února 2016)

Bývalý guvernér Virginie a předseda Republikánského národního výboru. Vedl také poradní komisi pro boj proti komunismu prezidentům Clintonovi a Bushovi ml.

John Kasich (odstoupil 4. května 2016)

Je guvernérem Ohia. Působil ve Sněmovně reprezentantů a jednou už se o nominaci ucházel. Vystudoval politologii a jeho kořeny jsou evropské – maďarské, chorvatské a české.

Marco Rubio (odstoupil 15. března 2016)

Floridský senátor pocházející z rodiny kubánských přistěhovalců vystudoval práva. Zastává názory pro podporu přistěhovalců a staví se proti liberalizaci vztahů s Kubou.

Opravdovým vítězem voleb v Iowě je floridský senátor Marco Rubio
TOMÁŠ KLVAŇA 2. února 2016 • 07:58

Opravdovým vítězem voleb v Iowě je floridský senátor Marco Rubio

Mike Huckabee (odstoupil 1. února 2016)

Byl babtistickým pastorem i guvernérem státu Arkansas. Už v roce 2008 se pokoušel uspět v primárkách, ale neúspěšně. Zastává velmi tvrdý postoj v přístupu vůči Islámskému státu.

Rand Paul (odstoupil 3. února 2016)

Oční lékař, který založil svou vlastní kliniku je senátorem Kentucky. Velmi jeho konzervativní přístup ho dostává do sporu i se spolustraníky. Zastává důraz na přísnou rozpočtovou disciplínu.

Rick Santorum (odstoupil 3. února 2016)

Tento velmi konzervativní muž, byl senátorem Pensylvánie a v roce 2012 si dobře počínal v primárkách, kde ho jako jediný porazil Mitt Romney. Je pro omezení přistěhovalectví a snižování vládních výdajů.

Ted Cruz (odstoupil 3. května 2016)

Senátor Texasu,  vystudoval Princeton a práva na Harvard. Je známý svou velkou kritikou zdravotní reformy. Od roku 2008 pracoval na kampani George Bushe.

Primárky: Cruz odstupuje, souboj Clintonová-Trump je takřka jistý

 

Volební systém v USA – jak se volí americký prezident v prezidentských volbách 2016

Demokratickými kandidáty byli

Bernie Sanders (odstoupil 12. července 2016)

Byl poslancem sněmovny reprezentantů a poté se stal senátorem státu Vermont. Jeho téma je bezplatné školství v USA, zpřísnění pravidel Wall Street. Je označován jako socialista a uznává skandinávský model sociální demokracie.

Martin O ´Malley (odstoupil 1. února 2016)

Právník a bývalý guvernér Marylandu, předtím i starosta Baltimoru je v současnosti profesorem na univerzitě. Již v roce 2008 podporoval Clintonovou a dříve politicky patřil do okruhu Billa Clintona.

 

Musí se stát naší příští prezidentkou, podpořil Sanders Clintonovou

Kandidát za stranu libertiánů

Gary Johnson

Kandidát za stranu zelených

Jill Steinová

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2016 V USA


Třetí hodně vzadu: Prezidentské volby v USA nejsou jenom Clintonová a Trump

Seznam amerických prezidentů - kdo byl zavražděn, kdo odstoupil a kdo má vytesaný…

Kdo je novým prezidentem USA? Je to Donald Trump!
tsch 6. října 2016 • 16:07

Kdo je novým prezidentem USA? Je to Donald Trump!tsch
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější