Donald Trump ve Washingtonu

Donald Trump ve Washingtonu Zdroj: ČTK

Primárky: Cruz odstupuje, souboj Clintonová-Trump je takřka jistý

Odstoupením hlavního rivala Teda Cruze se miliardáři Donaldu Trumpovi po úterních primárkách v Indianě otevřela cesta k republikánské prezidentské nominaci. Ačkoli potřebný počet delegátů stále nemá, je velmi pravděpodobné, že se v listopadovém souboji o Bílý dům utká s Hillary Clintonovou. Bývalá ministryně zahraničí sice v Indianě těsně prohrála se senátorem Berniem Sandersem, avšak celkově se nominaci opět přiblížila.

Trump podle agentury AP získal nejméně 51 z 57 delegátů, o něž republikáni hráli, o dalších šesti se rozhodne ve sčítání zbylých dvou okrsků. K automatické nominaci mu tedy chybí 190 delegátů, které si však může velmi reálně zajistit nejpozději v poslední den primárek v delegátsky nejpočetnější Kalifornii.

Pozici mu velmi usnadnilo pro mnohé překvapivé Cruzovo odstoupení, které texaský senátor oznámil již ve chvíli, kdy byla sečtena sotva polovina hlasů. Ve hře tak kromě newyorského realitního magnáta zůstává již jen guvernér Ohia John Kasich, který však zaostává o téměř 900 delegátů a jeho šance na nominaci jsou prakticky nulové.

Zatímco až dosud značná část republikánského establishmentu považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty, po Indianě dal najevo neotřesitelnost jeho pozice hlavní manažer strany Reince Preibus. Ten po Cruzově odstoupení na twitteru prohlásil, že se republikáni musí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové, která je téměř jistou kandidátkou demokratů.

Sám Trump již v úterní vítězné řeči soustředil svou pozornost právě na bývalou první dámu. "Půjdeme po Hillary Clintonové. Nebude skvělou prezidentkou, nebude dobrou prezidentkou, bude chabou prezidentkou. Nerozumí obchodu," hanil svou konkurentku úspěšný byznysmen.

Clintonová sice prohrála souboj s levicovým senátorem, který po sečtení většiny hlasů získal 43 indianských delegátů oproti jejím 37 (o zbylých se rozhoduje), celkově se však nominaci opět přiblížila. Na kontě má včetně takzvaných superdelegátů podle AP již 2202 delegátských hlasů a k automatické nominaci jí zbývá získat 181, což je podle průzkumů velmi pravděpodobné. Sanders, který by musel ve všech zbývajících primárkách získat přes 84 procent hlasů, však prý stále neztrácí víru ve svůj úspěch a hodlá bojovat až do konce.