nahoru

Zahraniční politika podle Trumpa

ČTK 28. dubna 2016 • 09:20
Donald Trump
Donald Trump
• foto: 
ČTK

Donald Trump chce v případě svého zvolení prezidentem Spojených států napravit vztahy Washingtonu s Ruskem a Čínou. Favorit na získání republikánské prezidentské nominace také řekl, že bezpečnost země pro něj bude nejvyšší prioritou a že američtí spojenci musí platit spravedlivou část za svou obranu, jinak s pomocí USA nemohou počítat.

"Jako země musíme být více nepředvídatelní," řekl Trump v projevu ve Washingtonu, který přednesl den po svém drtivém vítězství ve stranických prezidentských primárkách v pěti státech amerického severovýchodu. Agentura AP si povšimla, že k projevu použil čtecí zařízení, ačkoli jinak je pro něj typické hovořit spatra.

Podstatnou část své řeči věnoval Trump ostré kritice nynějšího prezidenta Baracka Obamy kvůli jeho přístupu ke krizi na Blízkém východě: "Učinili jsme Blízký východ více nestabilním a chaotickým, než jaký byl dříve." Kritizoval špatnou politiku USA vůči Izraeli: "Izrael, náš velký přítel a jediná skutečná demokracie na Blízkém východě, čelí pohrdání a kritice administrativy, která nemá jasno v morálce. Prezident Obama nebyl přítelem Izraele. Vyjednal katastrofální dohodu s Íránem a nechal Írán podmínky dohody ignorovat dřív, než uschl inkoust podpisů. Nelze dovolit, aby Írán měl jadernou zbraň, to mu za Trumpovy administrativy nikdy umožněno nebude," citoval Trumpa izraelský deník Haarec.“

Trump se rovněž ohradil proti Obamově neúspěšné snaze porazit teroristické hnutí Islámský stát. Chce proto vypracovat postup, jak radikály zastavit nejen s použitím armády. "Události sice mohou vyžadovat nasazení vojska, ale je to také filozofický boj, jako byl ten náš během studené války," dodal.

Republikánský favorit prohlásil, že jako prezident rozhýbe zrezavělé soukolí americké zahraniční politiky. Je přesvědčen, že je možné urovnat vztahy s Ruskem z pozice síly. Chce také použít americké ekonomické páky, aby přiměl Čínu k utažení opratí severokorejskému režimu kvůli jeho jadernému programu: "Čína uznává sílu. Tím, že jsme jim dovolili, aby vůči nám získali ekonomické výhody, jsme přišli o jejich respekt," poznamenal Trump.

Miliardář chce, aby americká armáda držela krok s vojenskými programy Ruska a Číny, vojáky chce ale využívat jen tehdy, pokud to bude nezbytně nutné. "Nebudu se rozpakovat nasadit ozbrojené síly, když nebude jiná možnost. Ale když jde Amerika do boje, musí vyhrát. Nikdy nepošlu naše nejlepší do bitvy, pokud to nebude nezbytné. Učiním tak pouze tehdy, když budeme mít plán na vítězství," řekl.

Realitní magnát plánuje, že po zvolení do Bílého domu svolá summit Severoatlantické aliance a asijských spojenců USA, jehož tématem bude vyvážení amerických finančních závazků v rámci obrany spřátelených zemí. "Země, které bráníme, musí za tuto obranu platit. Pokud ne, USA musí být připraveny ponechat jejich obranu na nich samotných. Nemáme na výběr," řekl.

ČTK


Klíčová slova: NATO, USA, Izrael, Trump


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.