V primárkách volilo pět států. Trump vyhrál všechny, Clintonová ztratila jen Rhode Island | Reflex.cz
nahoru

V primárkách volilo pět států. Trump vyhrál všechny, Clintonová ztratila jen Rhode Island

ČTK27. dubna 2016 • 09:35
V primárkách volilo pět států. Trump vyhrál všechny, Clintonová ztratila jen Rhode Island
foto: ČTK

Republikán Donald Trump vyhrál podle předběžných odhadů primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA, které v úterý volily: Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delaware a Rhode Islandu. Demokratka Hillary Clintonová zvítězila v Marylandu, Delaware, Pensylvánii a Connecticutu a její rival Bernie Sanders na Rhode Islandu.

Úterní primárky republikánů a demokratů o stranických prezidentských nominacích ještě definitivně nerozhodly. Trump se ale výrazně přiblížil k oficiální republikánské kandidatuře a upevnil svůj náskok před zbývajícími stranickými rivaly Tedem Cruzem a Johnem Kasichem.

Ti už téměř vyčerpali možnosti, jak kontroverzního miliardáře porazit. Jednu z posledních šancí, jak Trumpa zpomalit, má Cruz příští týden v Indianě. Kasich se z voleb v tomto státě stáhnul, aby měl Cruz lepší pozici.

Trump krátce po svém úterním triumfu uvedl, že se považuje za "předpokládaného kandidáta" republikánů. Cruz a Kasich by podle něj měli z nominačního klání odstoupit. Clintonová vytahuje pouze "ženskou kartu" a nic jiného nemá, dodal Trump s tím, že "kdyby byla muž, nedostala by ani pět procent".

Také Clintonová v úterý upevnila vedení nad vermontským senátorem Sandersem. Ten se však dal slyšet, že odstoupit nehodlá a vydrží až do konce maratonu primárních voleb v červnu. Očekává se ale, že Sanders se po úterních ziscích Clintonové ocitne pod ještě větším tlakem, aby přestal s osobními útoky na bývalou ministryni zahraničí a neoslabil ji tak v listopadovém boji s republikánským kandidátem.

V pěti státech, kde vyhrál, získal Trump podle agentury AP nejméně 82 ze 118 delegátů a má šanci získat více, a to díky Pensylvánii. Trump zde získal s určitostí 17 delegátů. Zbývajících 54 pensylvánských delegátů bude na sjezdu republikánů vystupovat nezávisle, takže Trump může, ale nemusí získat jejich podporu. Jak budou tito delegáti hlasovat, se zatím neví. Celkem Trump potřebuje pro republikánskou nominaci 1237 delegátů, večer před úterními volbami jich měl podle přepočtu CNN 945.

Republikány i veřejnost Trumpova kandidatura hluboce rozděluje. Ukázalo se to v úterý při dalším střetu mezi Trumpovými příznivci a odpůrci v Anahaimu. Nikdo nebyl zatčen ani zraněn; pět lidí, včetně dvou malých holčiček, však jeden z demonstrantů postříkal pepřovým sprejem.

Demokratická favoritka Clintonová může s nominací prakticky počítat. Potřebuje pro ni nejméně 2383 delegátů. V úterních volbách bylo k dispozici 463 delegátů a také superdelegátů, což jsou účastníci letního demokratického sjezdu, kteří budou moci o prezidentském kandidátovi hlasovat nezávisle na výsledcích primárek ve svých domovských státech.

ČTK


Klíčová slova: usa, prezident, primárky, Trump, ClintonováDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější