nahoru

Milión za nahého Trumpa s malým kašpárkem. Umělkyni hrozí žalobou

pet19. dubna 2016 • 09:11
Obraz "Make America Great Again" umělkyně Illmy Goreové
Obraz "Make America Great Again" umělkyně Illmy Goreové
• foto: 
illmagore.com

Za obraz nahého Donalda Trumpa, v současnosti oceňovaný na milión liber, kdosi hrozí umělkyni žalobou. V Americe jej nechtěli vystavit, a tak musela za oceán.

 

Autorka obrazu Make America Great Again (Učiňme Ameriku znovu velkou, což je Trumpovo volební heslo) Illma Goreová tvrdí, že k vytvoření díla byla inspirována shromážděním. Další prezidentský kandidát, Marco Rubio, tam o Donaldu Trumpovi prohlásil: „Víte, co se říká o mužích, kteří mají malé ruce? Nedá se jim věřit.“ Na což Trump reagoval o několik dní později prohlášením, že „garantuje“, že nemá „v téhle oblasti žádný problém“.

Obraz nazvaný podle Trumpovy kampaně, na němž je kdosi velmi podobný tomuto republikánskému kandidátovi a na němž má postava malý penis, se stal terčem nenávistných komentářů a anonymních výhrůžek od počátku. Poté, co fotografii obrazu cenzura odstranila z portálu eBay, jej Goreová publikovala na svém facebookovém profilu, odkud se sociálními sítěmi šířil dál. Z původní cenovky 100 tisíc liber se tak jeho cena vyšplhala na aktuální milión.

Obraz "Make America Great Again" umělkyně Illmy Goreové Obraz "Make America Great Again" umělkyně Illmy GoreovéFoto illmagore.com

Goreová se kvůli výhrůžkám smrtí přemístila z Los Angeles do Velké Británie, kde obraz visí v Maddox Gallery v londýnské čtvrti Mayfair. Americké galerie si totiž netroufly obraz vystavit z obav před rozzuřenými Trumpovými fanoušky. Nyní umělkyně pro změnu čelí anonymním výhrůžkám žalobou, pokud obraz prodá. Zřejmě to hodlá udělat, protože už slíbila, že část výtěžku z prodeje hodlá věnovat losangeleské charitě Safe Place for Youth, která pomáhá mladým bezdomovcům.

Make America Great Again byl vytvořen, aby vzbudil reakci – ať dobrou, či špatnou – na důraz, jaký přikládáme tomu, jaká máme těla. Nikdo by se neměl cítit umenšený na osobě kvůli velikosti svého penisu či vagíny, protože to nijak nevypovídá o tom, jaký je. Vaše genitálie vás nedefinují, ať už přijde na vaše pohlaví, moc, či status. Krátce řečeno, můžete být ohromný chuj bez ohledu na to, co skrýváte pod poklopcem,“ stojí v popisu obrazu.

pet


Klíčová slova: umění, USA, TrumpDiskuse ke článku