nahoru

Nejméně 11 mrtvých po útoku pravicového radikála v německém Hanau. Přiznal se v dopise i videu

ČTK20. února 2020 • 09:00
Nejméně 11 mrtvých po útoku pravicového radikála v německém Hanau. Přiznal se v dopise i videu
foto: ČTK/Michael Probst

Střelec z německého Hanau, po jehož útocích zůstalo ve městě v noci na čtvrtek nejméně devět mrtvých, měl podle serveru Bild pravicově radikální motivaci. Vyplývá to údajně z jeho dopisu, v němž se k činům přiznává. Policie nyní psaní spolu s nalezeným videem vyhodnocuje. Sama se zatím k možné motivaci pachatele, který je také po smrti, nevyjádřila. Vyšetřování činu už ale podle německých médií převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti i terorismus. Střelcem byl údajně 43letý Tobias R., který v nalezeném dopise vyjadřuje řadu „zmatených názorů“, z nichž mnohé mají pravicově radikální povahu. Vyšetřování činu už převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které má na starosti i terorismus.

Po incidentu zatím zůstalo 11 mrtvých. Útočník ve zhruba 100tisíciovém městě, které leží asi 20 kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem, zabil na dvou různých místech devět lidí. Několik hodin po činech ho policie objevila mrtvého v jeho bytě. Našla tam i další mrtvou osobu. Tou byla podle Schmidta jeho matka.

Podle listu Süddeutsche Zeitung a rozhlasových a televizních stanic NDR a WDR je z vrahova dopisu patrná xenofobní a rasistická motivace. Třiačtyřicetiletý muž v něm píše třeba o tom, že je nutné bojovat proti určitým skupinám obyvatel a zabíjet je. Podle agentury DPA se negativně vyjadřoval o migrantech z arabských zemí a Turecka.

Střelcovi pomatené názory podle německých médií dokládá i video, které podezřelý několik dní před činem zveřejnil na YouTube. Hovoří v něm o tom, že ve Spojených státech existují podzemní vojenská zařízení, v nichž jsou zneužívány a zabíjeny děti. Holduje se v nich prý ďáblu. Američané by se proto měli probudit a začít proti tomu bojovat. Indicie, že by muž, kterému podle experta televize ARD na terorismus Holgera Schmidta bylo 43 let, chystal útok v Německu, video neobsahuje.

Na čin už reagovala řada německých politiků. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové hovořil o strašném zločinu a vyjádřil hlubokou účast rodinám obětí. Další političtí představitelé odsuzují pravicový radikalismus a terorismus.

ČTK
Diskuse ke článku