nahoru

Exministr zemědělství Marian Jurečka ohlásil kandidaturu na předsedu KDU-ČSL

ČTK8. ledna 2020 • 14:40
Marian Jurečka bude po osmi letech jen řadovým členem KDU-ČSL a poslancem. Boj o předsedu mu nevyšel, do vedení už pak ani nekandidoval
Marian Jurečka bude po osmi letech jen řadovým členem KDU-ČSL a poslancem. Boj o předsedu mu nevyšel, do vedení už pak ani nekandidoval
• foto: 
Blesk:TONDA TRAN

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka bude na mimořádném sjezdu 25. ledna v Praze usilovat o post předsedy KDU-ČSL. Poslanec a někdejší lidovecký místopředseda kandidaturu oznámil na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Funkci z rodinných důvodů opustí Marek Výborný. Kandidaturu už dříve ohlásili místopředseda strany a šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský.

Jurečka se o kandidatuře dlouho rozhodoval, zásadní pro něj byl názor manželky. Sjezd vnímá jako dobrou příležitost nejen pro změnu předsedy, ale také pro obnovu předsednictva. "Myslím, že je určitá obnova potřeba. Jsem za to rád, že i takhle to členové současného předsednictva jsou ochotní vnímat," řekl. Pokud by Jurečka nebyl zvolen předsedou, chce se ucházet i o pozici místopředsedy.

"Jsme v situaci, kdy se KDU-ČSL za poslední dva roky nedaří získávat větší důvěru voličů. Oscilujeme na hranici okolo pěti procent. Byl bych rád, kdyby KDU-ČSL dokázala získat větší důvěru. V interních průzkumech se dnes pohybujeme z hlediska potenciálu mezi osmi až 11 procenty voličů. To bych vnímal jako důležitý cíl v budoucnu pro KDU-ČSL," uvedl Jurečka.

Kandidaturu naopak už dříve vyloučili bývalý šéf strany Pavel Bělobrádek, nynější první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková či europoslankyně Michaela Šojdrová. Na kandidaturu nepomýšlí ani hejtman Zlínského kraje a bývalý předseda Jiří Čunek.

Současné vedení KDU-ČSL vzešlo ze sjezdu loni v březnu. Výborný tehdy ve volbě předsedy porazil Jurečku i Bartoška a vystřídal Bělobrádka, který lidovce vedl více než osm let. Výborný se rozhodl skončit v čele strany z rodinných důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Má tři děti a v minulosti zdůraznil, že rodič je víc než politik. Rozhodnutí Výborného dnes Jurečka ocenil.

Výborný dříve uvedl, že na mimořádném sjezdu požádají současní místopředsedové strany o potvrzení svých mandátů, které získali na řádném březnovém sjezdu. Jsou jimi kromě Jelínkové a Bartoška také Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a Petr Hladík.

ČTK
Diskuse ke článku