nahoru

V Íránu se zřítil ukrajinský letoun se 176 lidmi na palubě, nehodu nikdo nepřežil

ČTK 8. ledna 2020 • 09:01
V Íránu se zřítil ukrajinský letoun se 176 lidmi na palubě, nehodu nikdo nepřežil
foto: Profimedia

Všichni cestující i posádka zahynuli při nehodě ukrajinského letounu, který se dnes zřítil krátce po startu z teheránského letiště. Íránská státní televize informovala, že všichni lidé na palubě jsou mrtví. Agentura Reuters píše o 176 obětech, z nichž 167 je cestujících a devět členů posádky. Íránské úřady tvrdí, že příčinou neštěstí byla technická závada. Obětmi neštěstí je 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (dva cestující a devět členů posádky), 10 Švédů, 4 Afghánci, 3 občané Německa a 3 Britové.

 

Smrt všech lidí na palubě stroje ukrajinských aerolinek UIA potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Upřímnou soustrast příbuzným a přátelům všech pasažérů a posádky,“ uvedl podle agentury Unian. Agentura DPA poznamenala, že není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada. Havarovaným letadlem je podle dosavadních informací Boeing 737-800.

Média spekulovala o možné souvislosti neštěstí s eskalací napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Americký Federální úřad pro letectví v úterý zakázal americkým leteckým společnostem operovat ve vzdušném prostoru nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a Perským zálivem. Úřad tak učinil poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na irácké základny s americkými a dalšími koaličními vojáky.

Podle šéfa íránských záchranářů letoun po zřícení hořel, a proto nebylo možné přistoupit k záchranným pracím. Na místě přitom bylo nejméně 22 sanitek, čtyři záchranářské autobusy i vrtulník.

Mluvčí společnosti Boeing Michael Friedman agentuře AP řekl, že firma o zprávách z Íránu ví a shání další informace. Boeing, podobně jako jiní výrobci letadel, v podobných případech asistuje při vyšetřování. V tomto případě by však pomoci mohla bránit americká sankční politika vůči Íránu. Ta byla vyhlášena poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 jednostranně odstoupila od jaderné dohody s Íránem.

Ukrajinský prezident vyzval ke zdrženlivosti 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených verzí dnešní katastrofy letadla ukrajinských aerolinek, které se zřítilo krátce po startu z teheránského letiště. Ukrajinské velvyslanectví v Teheránu prozatím vyloučilo, že by neštěstí způsobil teroristický či raketový útok. V některých médiích se mezitím objevily bez dalších důkazů spekulace, že letoun omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana.

„Podle předběžných informací se letoun zřítil v důsledku poruchy motorů, způsobených technickou závadou. Momentálně se verze teroristického či raketového útoku vylučuje,“ uvedlo velvyslanectví podle listu Ukrajinska pravda.

„Velice prosím všechny, aby se před oficiálními vyjádřeními zdrželi spekulací a zveřejňování neprověřených verzí ohledně katastrofy,“ napsal na facebooku Zelenskyj, který kvůli katastrofě přerušil návštěvu Ománu a vrací se do vlasti. Na místě neštěstí je velvyslanec a konzul, rada národní bezpečnosti vytvořila kvůli katastrofě zvláštní štáb. Prezident také uvedl, že se čeká na souhlas Teheránu s vysláním zvláštních letadel, která mají přepravit těla obětí havárie.

Zelenskyj podle agentury Reuters také slíbil prověrku všech civilních letadel, zda jsou způsobilá k létání, a také nařídil generální prokuratuře zahájit kvůli katastrofě trestní stíhání. Vznikne také komise k objasnění příčin nehody.

Podle informací českého ministerstva zahraničí nebyli v letadle, které se dnes zřítilo u íránské metropole Teheránu, žádní Češi. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová ale upozornila, že Írán nerozlišuje u obětí dvojí občanství a pokud měl někdo české i íránské občanství, Teherán ho považuje za Íránce.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.