nahoru

Dav ušlapal 50 lidí na pohřbu Solejmáního v jeho rodném městě

ČTK 7. ledna 2020 • 11:40
Dav ušlapal 50 lidí na pohřbu Solejmáního v jeho rodném městě
foto: ČTK / AP Erfan Kouchari

Íránská státní televize uvedla, že na pohřbu generála Kásema Solejmáního ve městě Kermánu dav ušlapal 50 lidí a 213 lidí bylo zraněno. Pohřeb byl proto odložen. Televize informovala, že v pohřebním průvodu v Solejmáního rodišti vznikla tlačenice. V pondělí, kdy Íránci uctili generálovu památku v metropoli Teheránu, podle agentury AP vyšel do ulic více než milion lidí. Na videích sdílených online byla podle AP vidět bezvládná těla v ulicích, zatímco lidé křičeli a snažili se zraněným pomoci.

Íránská televize neuvedla, odkud má bilanci mrtvých potvrzenou. Dříve o tlačenici promluvil představitel záchranných služeb. Kolik lidí přišlo o život, ale neuvedl.

Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž irácké metropole Bagdádu. Útok nařízený přímo prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu. Teherán pohrozil odvetou.

Z Íránu zpět do Iráku dnes byly mezitím převezeny pozůstatky člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise, který byl zabit při stejném útoku jako Solejmání. Tisíce truchlících oděných v černém ve smutečním průvodu skandovaly „Amerika je velký satan“. Muhandisovy pozůstatky byly po útoku převezeny do Íránu k testování DNA. Následně byly poslány zpět do Íráku, Muhandisovy rodné Basry a pak poputují do posvátného města Nadžaf.

V centru Basry přišly na smuteční průvod tisíce lidí. Mnozí nesli vlajky proíránské skupiny Katáib Hizballáh, kterou Muhandis založil. Spojené státy skupinu obvinily z raketového útoku v severním Iráku minulý měsíc.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.