Americký voják v Iráku, ilustrační foto.

Americký voják v Iráku, ilustrační foto. Zdroj: Reuters

Americké základny v Iráku zasáhlo 22 raket, k útoku se přihlásil Írán

Írán v noci na dnešek zaútočil v Iráku na síly pod vedením Spojených států. Teherán odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice. Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Komplexní informace o případných obětech a rozsahu škod způsobených útoky zatím nejsou k dispozici, uvedla agentura Reuters.

Podle vyjádření českého ministerstva obrany jsou všichni čeští vojáci v Iráku po íránských útocích v pořádku a zůstávají na základnách. Další postup česká armáda koordinuje se spojenci v NATO.

Íránská státní televize informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad „desítky“ raket typu země-země. Podle vyjádření irácké armády zemi zasáhlo 22 raket. Z nich 17 dopadlo na základnu Ajn al-Asad, přičemž dvě nevybuchly. Zbylých pět raket spadlo na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu.

Iránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 „amerických teroristů“, nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný. Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že je „zatím vše v pořádku“, k útokům se má ještě dnes vyjádřit. Íránská státní televize reagovala, že se Trump snaží tímto výrokem zlehčovat dopady útoku. K incidentu se má vyjádřit i íránský prezident Hasan Rúhání. Ozbrojené síly Iráku, Německa, Dánska a Norska uvedly, že z jejich příslušníků nikdo při útocích nezemřel.

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech značně vyhrotilo zabití íránského generála Solejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu. Íránští představitelé podle agentury Reuters uvedli, že Teherán nechce rozpoutat válku a že dnešní útoky jsou završením odpovědi Íránu na zabití Solejmáního. Podle činitele z kanceláře nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího byl „nejslabším“ úderem z několika zvažovaných možností. Teherán přitom zvažoval útok na zhruba stovku cílů.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla „zcela zničena“, tvrdí íránské revoluční gardy, jež označily útok na základnu „obsazenou Američany“ za „naprostý úspěch v každém ohledu“. Podle íránské televize Teherán hrozí "ještě ničivějšími odpověďmi" v případě nového amerického útoku. USA mají v Iráku v současnosti zhruba pět tisív vojáků, kteří jsou součástí mezinárodní koalice bojující proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).