nahoru

Pokud Američané neodejdou, budou odvezena jejich mrtvá těla, řekl tajemník íránské bezpečnostní rady

ČTK 7. ledna 2020 • 19:30
Pokud Američané neodejdou, budou odvezena jejich mrtvá těla, řekl tajemník íránské bezpečnostní rady
foto: ČTK / AP

Tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti dnes oznámil, že Írán zvažuje 13 možností odvety za zabití generála Kásema Solejmáního. Zároveň bez bližších podrobností zdůraznil, že i ta nejmírnější varianta by byla pro Spojené státy zničující. Informovala o tom agentura Fars. „Poselství Islámské republiky je jasné; Amerika spáchala atentát na íránského národního hrdinu a naše pýcha nám nedovolí, abychom byli lhostejní,“ zdůraznil. Pokud podle něj američtí vojáci z regionu neodejdou po svých, budou odvezena jejich mrtvá těla.

„Američané by měli vědět, že jsme dosud v radě jednali o 13 možnostech odvety a i v případě, že by byla shoda na nejmírnějším scénáři, jeho vykonání by bylo pro Američany noční můrou,“ řekl tajemník bezpečnostní rady Alí Šamchání. „Co chcete vědět o osudu amerických vojáků plazících se k úkrytům? Odpověď je jasná: ti, kteří se plazí k úkrytům a doufají, že uniknou našemu hněvu a zavřou za sebou dveře, netuší, že islámská republika otevře dveře do pekla,“ citovala Šamcháního agentura Fars.

Šamchání zároveň poznamenal, že nyní nelze médiím poskytnout bližší informace k možnostem odvety. Uvedl nicméně, že Írán má detailní informace o amerických základnách a zná přesný počet amerických vojáků v blízkosti své hranice a podrobně jejich činnost sleduje.

Íránský ministr zahraničí v rozhovoru, který dnes odvysílala americká televize CNN, uvedl, že zabití Solejmáního Spojenými státy bylo aktem státního terorismu a reakce Íránu bude tomu úměrná. „To je státní terorismus.... Je to akt agrese proti Íránu a rovná se to ozbrojenému útoku na Írán a my budeme reagovat. Budeme ale reagovat úměrně,“ řekl Mohammad Džavíd Zaríf.

Napětí v regionu stoupá

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro bezpečnost Robert O'Brien dnes řekl v pořadu televize Fox News, že USA nehodlají íránské hrozby tolerovat. Prohlásil, že Íránci Americe vyhrožují „asi tak 40 let“, od íránské islámské revoluce. O útoku na Solejmáního se podle něj rozhodlo na základě velmi kvalitních zpravodajských informací. Námořní správa USA mezitím dnes obnovila varování pro americká komerční plavidla v Perském zálivu a okolí s tím, že Írán by mohl ohrožovat americké námořní zájmy v regionu. Velvyslanectví Spojených států v několika zemích vydala kvůli protiamerickým hrozbám bezpečnostní pokyny. Občané USA ve Francii, Alžírsku a Maroku byli upozorněni, že „zvýšené napětí na Blízkém východě může ohrozit Američany pobývající v cizině“. Už v pondělí bylo podobné varování vydáno v Tanzanii.

Bezpečnostní opatření vyhlašují i jiné státy – po Dánsku také Švédsko vyzvalo své občany, aby se vyvarovali cest do Iráku s výjimkou Kurdistánu. Egyptská letecká společnost EgyptAir kvůli nestabilní situaci v Iráku na tři dny, počínaje středou, pozastavila lety do Bagdádu. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) aktivovalo mechanismus, který má koordinovat postup leteckých společností a jednotlivých zemí. Sledován je vzdušný prostor nad Íránem a Irákem, kam některé společnosti stále létají nebo přes tyto země přelétají. IATA připomněla, že státy mají povinnost informovat o potenciálním riziku pro civilní leteckou dopravu.

Velitel elitních íránských jednotek Solejmání zemřel při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu poblíž irácké metropole Bagdádu a po třech dnech pietních akcí má být dnes ve svém rodném Kermánu v Íránu pohřben. Útok nařízený americkým prezidentem Donaldem Trumpem vyvolal rozhořčení v regionu. Teherán odvetou pohrozil opakovaně.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.