nahoru

Dojemný pohřeb australského hrdiny: Za dobrovolného hasiče převzala vyznamenání dcera

Martin Mrázek 7. ledna 2020 • 15:50
Dojemný pohřeb australského hrdiny: Za dobrovolného hasiče převzala vyznamenání dcera
foto: Profimedia

S jeho helmou na hlavě a vyznamenáním na šatech stála Charlotte O’Dwyerová před rakví svého otce a poslouchala smuteční řeč. Shane Fitzsimmons, jeho nadřízený, se musel několikrát odmlčet, když k malé dívce mluvil. „Charlotte by měla vědět, že její otec byl obětavý a výjimečný muž. Odešel, protože to byl hrdina,“ zaznělo ve zcela zaplněném kostele. Na poslední rozloučení s Andrewem O’Dwyerem (†36) dorazily stovky lidí. Mezi nimi i australský premiér Scott Morrison.

Andrew bojoval s požárem společně s kolegou Geoffrey Keatonem (†32), když před jejich vozidlo spadl strom. V důsledku srážky se vůz několikrát převrátil a oba dobrovolní hasiči na místě zemřeli. Vyznamenání in memoriam převzal minulý týden i Keatonův malý syn Harvey, který na rozloučení s otcem dorazil s dudlíkem v puse.

Když si na Andrewově pohřbu vzal slovo jeho otec Errol, přiznal, že pohřbení syna je to nejtěžší, co kdy v životě musel udělat. Andrewa popsal jako nezávislého člověka, který žil přítomností. Za svůj největší úspěch prý považoval vlastní dceru. Malá Charlotte měla slzy v očích, ale zůstala velmi statečná, i když líbala otcovu rakev. Přítomným obstarala i tolik potřebné odlehčení situace, když si spontánně lehla před oltář a otevřela si balíček chipsů.

Při vynášení rakve z kostela vytvořili O’Dwyerovi kolegové čestnou uličku. Maorští členové australského hasičského sboru pak improvizovaně předvedli tradiční tanec haka. Před domovskou stanicí obou hasičů v Horsley Park veřejnost zanechala stovky kytic.

Rozsáhlé požáry na východním pobřeží Austrálie připravily o život již 25 lidí. Plameny zatím sežehly 8 milionů hektarů porostu, tedy území o přibližné rozloze České republiky. Dočasné ochlazení přineslo určitou úlevu. Léto v Austrálii ale ještě zdaleka nekončí.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.