nahoru

Tisíce Íránců v ulicích Teheránu oplakávali generála Solejmáního, experti očekávají odvetu

ČTK3. ledna 2020 • 14:23
Tisíce Íránců v ulicích Teheránu oplakávali generála Solejmáního, experti očekávají odvetu
foto: Reuters

Dav Íránců dnes pochodoval k sídlu duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího v Teheránu, aby vyjádřily smutek nad úmrtím vlivného generála Kásema Solejmáního. Při nočním útoku ho zabila americká armáda v Bagdádu. Íránští představitelé pohrozili odvetou a v celém regionu se zpřísňují bezpečnostní opatření. Solejmáního některé zdroje označovaly za druhého nejmocnějšího muže v Íránu hned za Chameneím. Írán kvůli jeho smrti vyhlásil třídenní smutek.

„Nejsem ten, kdo podporuje (íránský) režim, ale Solejmáního jsem měla ráda. Byl odvážný a miloval Írán. Je mi této ztráty velmi líto,“ citovala agentura Reuters jednu z účastnic teheránského pochodu.

V Kermánu, odkud Solejmání pocházel, se u jeho rodného domu sešli lidé oblečení do černého. Mnozí při četbě veršů z koránu plakali. „Hrdina nikdy neumírá. To nemůže být pravda. Kásem Solejmání bude žít věčně,“ řekl jeden z truchlících.

Analytici se shodují, že právě Solejmáního popularita si vyžádá reakci. Generál přežil několik pokusů o vraždu, které podle Reuters zosnoval Západ i arabské bezpečnostní služby. Zdroje stanice CNN odhadly, že odveta za likvidace generála je velmi pravděpodobná a může mít podobu kybernetických útoků nebo akcí spojenců Teheránu.

Solejmáního smrt vyvolala v Iráku i jinde volání po odchodu amerických jednotek z regionu. Chameneího poradce Ahmad Chátamí řekl, že „nadešel čas zbavit region těch zákeřných bestií“. Chátamí, který patří ke konzervativnímu duchovenstvu, to řekl při polední modlitbě v Teheránu. USA podle něj od této chvíle nezažijí klid. „Říkám Američanům, zejména (prezidentovi Donaldu) Trumpovi, že naše pomsta změní denní svit v noční temnotu,“ řekl Chátamí.

Solejmání velel jednotkám Kuds, které jsou součástí revolučních gard a specializují se na operace mimo území Íránu. Mluvčí gard Ramzán Šaríf prohlásil, že "současná radost" Spojených států bude mít krátké trvání a brzy se promění v zoufalství. Gardy podle něj dneškem otevírají novou kapitolu a zahajují frontu odboje.

Ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf hovořil o „podlosti a hlouposti amerických sil, které zavraždily hrdinu Solejmáního“.

ČTK
Diskuse ke článku