nahoru

Unikátní historické fotografie prostitutek v muslimském Íránu, dnes by tyto ženy režim popravil

Daniel Baret 27. září 2022 • 06:30
Unikátní historické fotografie prostitutek v muslimském Íránu, dnes by tyto ženy režim popravil
foto: Foto: Kaveh Golestan

V teokratickém muslimském Íránu musí dnes ženy chodit na veřejnosti zahalené a je v nepředstavitelné, že by na ulici nabízely své služby prostitutky. Ale v hlavním městě Teheránu byla kdysi dlouhá léta „vykřičená čtvrť“, kde sexuální služby nabízely nejenom ženy, ale dokonce i muži. Jmenovala se Citadela a v íránské metropoli existovala až do roku 1978, kdy vypukly protivládní demonstrace a pak byla vyhlášená islámská republika, kde platí právo šarí’a.

Citadela byla stará čtvrť špinavých uliček v Teheránu, kde od dvacátých let minulého století pracovalo několik desítek prostitutek. Jak dokládají dobové informace, ve 30. a 40. letech tato čtvrť žila velmi pestrým životem a bujel zde nekontrolovatelný zločin. Prostitutky zde postávaly po ulicích a v jedné postranní uličce byli i prostituti-muži.  

V roce 1953 zorganizoval šáh Muhammad Rezá Pahlaví za pomoci americké CIA státní převrat a čtvrť byla proměněna na ghetto, kde ale prostitutky zůstaly. Byly to už výhradně ženy, které zde zůstávaly žít i se svými dětmi a zákazníci měli přístup pouze přes hlídanou železnou bránu. V 70. letech zde pracovalo kolem 1500 žen. Jejich dcery je často v povolání následovaly a mezi syny bylo hodně narkomanů. Muži sem chodili za sexem, drogami, ale vyhledávali někdy jen ženskou společnost, oblíbené bylo například společné sledování filmů.

V ghettu tehdy šáhův režim zřídil také zdravotní středisko, policejní stanici, školu i sociální centrum. Ženy zde ale trpěly chudobou, některé byly závislé na heroinu a největší problémy nastaly, když byly staré. Většinová společnost jim odmítala pomoci. Když v roce 1978 propukly v Íránu nepokoje a v lednu 1979 musel šáh uprchnout do exilu, byl také konec s prostitucí v Citadele. Moci se totiž chopil charismatický muslimský duchovní ajatolláh Chomejní a byl nastolen tvrdý teokratický režim.

Fotografie prostitutek v Teheránu pořídil v letech 1975 až 1977 jeden z nejvýznamnějších reportážních íránských fotografů moderní doby Kaveh Golestan. Ten se většinou věnoval válečným konfliktům a pracoval také pro prestižní světové agentury i pro britskou BBC. Golestan zemřel v dubnu 2003 v iráckém Kurdistánu, když šlápnul na minu.

Jisté je jedno, podobné fotografie dnes už není možno v Íránu pořídit. Pokud by nezahalená žena na ulici nabízela sexuální služby, byla by nejspíše revolučními ozbrojenými gardami na místě zabita, nebo by okamžitě skončila ve vězení.Klíčová slova: Írán, sex, reportáž, ghetto, teherán, CIA


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.