nahoru

Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v jedinečné knize

Daniel Baret 25. července 2022 • 13:20
Nejstarší fotografie amerických prostitutek pochází z roku 1892, vyšly v jedinečné knize
foto: Working Girls: An American Brothel/William Goldman

Americký kurátor umění Robert Flynn Johnson našel před lety na veletrhu v Kalifornii staré fotografie prostitutek a začal pátrat po osudu této kolekce. Jeho snaha vyvrcholila vydáním knihy Working Girls: An American Brothel, ve které jsou stovky snímků. Podle odborníků se jedná o nejstarší dochované fotografie lehkých žen ze Spojených států amerických.

Autorem snímků je fotograf William Goldman, který byl současně zákazníkem prostitutek ve městě Reading v americkém státě Pensylvánie. Ženy proto měly k němu důvěru i při focení, ale fotky autor nikdy nezveřejnil. Pravděpodobně by to v té době vyvolalo velký skandál v místní komunitě.

Robertu Flynnovi Johnsonovi při pátrání po době vzniku fotografií pomohla náhoda, protože jedna z prostitutek si na jedné z nich čte noviny Reading Eagle a ty jsou datovány ze srpna 1982. Takže nejstarší snímky jsou určitě z tohoto období. Podle účesů a oblečení to pak potvrdili i američtí historici. Pozoruhodné je, že noviny Reading Eagle vycházejí dodnes a to už od roku 1868.

Před vydáním nové knihy se předpokládalo, a bylo to popsáno i v odborných pracích, že nejstarší fotografie amerických prostitutek pořídil známý fotograf Ernest Joseph Bellocq někdy v roce 1912 a 1913 ve městě New Orleans.Klíčová slova: historie, fotogalerie, USA, prostituce


Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.