nahoru

Při střelbě před mešitou ve Francii byli zraněni dva lidé

ČTK 29. října 2019 • 09:20
Pří střelbě v johofrancouzském městě Bayonne byli zraněni dva lidé
Pří střelbě v johofrancouzském městě Bayonne byli zraněni dva lidé
• foto: 
ČTK

Při střelbě před mešitou ve městě Bayonne na jihu Francie byli dnes vážně zraněni dva starší muži. Útočník proti nim obrátil zbraň ve chvíli, kdy se mu snažili zabránit v pokusu mešitu podpálit, informovala agentura AFP. Údajného střelce už policie zatkla.

Francouzská média uvedla, že zadržený 84letý muž má napojení na krajně pravicovou scénu. Údajně v roce 2015 kandidoval za nacionalistické Národní sdružení Marine Le Penové. Policie o motivu střelce zatím nic bližšího nesdělila.

Při střelbě před mešitou utrpěli zranění 74letý a 78letý muž, oba byli převezeni do nemocnice. Na místě podle agentura Reuters explodoval zapálený kanystr s benzínem, jednalo se ale pouze o slabý výbuch. Střelec při útěku z místa činu rovněž zapálil stojící auto.

Policie podezřelého zatkla krátce po činu v blízkosti jeho bydliště v obci Saint-Martin-de-Seignanx. V jeho autě se našla střelná zbraň.

Obyvatelé obce a sousedé střelce se podle agentury AFP zdáli jen napůl udiveni explozí vzteku muže, který se jim jevil "velmi osamělý", "posedlý" a někdy i "zuřivý" a "vybuchující vzteky". Nikdo z tuctu lidí, načas evakuovaných policií z okolí bydliště podezřelého na radnici kvůli domovní prohlídce, neřekl, že si byl s ním blízký. Bývalý voják a ve volných chvílích sochař Claude Sinké, jehož práce ze dřeva sklízely chválu v místním tisku a který před pěti lety vydal knihu Francie s otevřeným srdcem, anebo o lidském utrpení, žil v obci řadu let, ale vymykal se, prý působil dojmem psychicky narušeného člověka. "Myslíval si, že se mu nenaslouchá. Občas přišel anebo zavolal na radnici, aby si stěžoval na různé věci. Jednou slovně napadl starostku a musel jsem zasáhnout, aby se uklidnil," zavzpomínal radní Bertrand Lagarde. "Nediví mě, co se stalo. Měl doma zbraně a dokonce je ukazoval lidem vykládá sousedka, která si nepřála prozradit své jméno. "Je to někdo, s kým byste si mohli sympaticky popovídat o umění. Ale nikdy byste neměli hovořit o politice, protože vždy to končilo křikem. Neměl rád lidi z levice, ze středu a hodně málo z pravice," zavzpomínal Mike Bresson z radnice.

Ministr vnitra Christophe Castaner v první reakci vyjádřil podporu rodinám zraněných a muslimské komunitě. Útok odsoudila také Le Penová, která řekla, že takový čin odporuje hodnotám jejího hnutí.

Prezident Emmanuel Macron odsoudil "ohavný útok". "Republika nikdy nebude tolerovat nenávist. Bude uděláno vše pro potrestání pachatelů a ochranu našich spoluobčanů muslimského vyznání," přislíbil.

Muslimští předáci podle agentury AFP uvedli, že nejsou udiveni útokem vzhledem k nynějšímu ovzduší odsuzování islámu, a vyzvali věřící k maximální bdělosti. "V muslimské komunitě panuje velké znepokojení," řekl šéf francouzské muslimské rady Abdallah Zekri. Spolek Musulmans de France v prohlášení odsoudil zlehčování nenávisti vůči islámu, opakované spojování islámu s terorismem, nenávistné projevy, které dostávají prostor, a nezodpovědnost některých politiků, jejímž důsledkem se jeví odlidšťování muslimů, umožňující podobné činy.

Sdružení SOS Racisme kritizovalo "hysterické debaty okolo zahalování muslimským šátkem" a vyzvalo prezidenta a členy vlády, aby přestali improvizovat a sbližovat tyto zápalné záležitosti, jakož i média, aby si přestala zahrávat s výzvami k nenávisti.

ČTK


Klíčová slova: Francie, mešita, střelba, zprávyDiskuse ke článku