nahoru

Merkelová: V jednánich o brexitu je určitý pokrok, úspěch ale není ještě jistý

ČTK 17. října 2019 • 10:20
Německá kancléřka Angela Merkelová - ilustrační snímek
Německá kancléřka Angela Merkelová - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

V jednáních mezi Evropskou unií a Británií nastal výrazný pokrok, dohoda o spořádaném britském odchodu z bloku je tak stále možná, ačkoli cíle ještě dosaženo nebylo. Dnes to německým poslancům před odletem na unijní summit do Bruselu řekla podle agentury Reuters německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že proto ještě neví, jak vrcholná schůzka v pátek skončí.

"V posledních dnech nastal pokrok, výrazný posun. Jsme tedy na lepší cestě než předtím, ale zároveň musím říct, že v cíli ještě nejsme," řekl kancléřka v německém parlamentu. "Jak Evropská rada (summit) zítra skončí, to dnes říci nedovedu," dodala s tím, že vůdci unijních zemí nepřipustí obnovu nenávisti a násilí na Irském ostrově.

Merkelová tak zmínila klíčový bod výstupového vyjednávání, kterým je status Severního Irska. EU chce zabránit obnovení hraničních kontrol mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou. Věc se britským a unijním vyjednávačům z větší části podařilo vyřešit, otevřena je dál otázka budoucího systému výběru DPH u zobíž pohybujícího se mezi EU a Británií. Neexistence hraničních kontrol je klíčovou součástí velkopáteční dohody, která ukončila tři desítky let trvající konflikt v Severním Irsku.

Nyní navíc není zřejmé, zda by pro případnou novou dohodu dokázal britský premiér Boris Johnson získat potřebnou podporu v britském parlamentu. Ten v minulosti třikrát odmítl předchozí verzi textu domluvenou mezi sedmadvaceti zeměmi EU a vládou tehdejší premiérky Theresy Mayové.

Dalším bodem summitu bude i debata o příštím víceletém rozpočtu EU na období 2021 až 2027. Politici hodlají pověřit finské předsednictví, aby do prosincového summitu připravilo návrh konkrétních částek věnovaných jednotlivým kapitolám rozpočtu. Rok a půl od původního návrhu Evropské komise se však neshodli na celkovém objemu rozpočtu.

Merkelová v této souvislosti německým poslancům řekla, že bude nutné jednat o slevách pro Německo, neboť spolková republika bude navýšením unijního rozpočtu nepřiměřeně zatížena. Zvýšení rozpočtu na jedno procento ekonomického výkonu unie bez příspěvků odcházející Británie bude podle Merkelové znamenat pro Německo značnou zátěž.

"Proto musíme diskutovat o spravedlivém rozložení břímě příspěvků a také o slevě pro Německo," řekla kancléřka.

ČTK
Diskuse ke článku