nahoru

Britská královna slavnostně zahájila novou parlamentní schůzi

ČTK14. října 2019 • 13:30
Britská královna slavnostně zahájila novou parlamentní schůzi
foto: Reuters

Britská královna Alžběta II. dnes slavnostně zahájila nové zasedací období parlamentu. V projevu sepsaném vládou představí její legislativní program pro tuto schůzi. Britská média ale podotýkají, že jen málo návrhů má šanci stát se zákonem, protože současný konzervativní kabinet v čele s premiérem Borisem Johnsonem nemá v Dolní sněmovně většinu a země navíc patrně míří k předčasným volbám.

Domácí agendu také plně zastiňuje nadcházející odchod Spojeného království z Evropské unie, který má nastat už 31. října, ale Londýn a Brusel se stále nedohodly na podmínkách rozluky. Dvaadvacet návrhů zákonů se týká migrace, zdravotnictví, boje proti zločinu a ochrany životního prostředí, psala v předstihu britská média.

"Je to podivný den. Projev královny je normálně velkou událostí, ale letos je to v podstatě jen zahřívací kolo před zveřejněním volebního programu konzervativců. Je totiž nepravděpodobné, že jakékoli z oznámených opatření projde," napsala na twitteru analytička Laura Kuenssbergová z BBC. "Vláda sice oznamuje svůj program, ale chybí jí hlasy k tomu, aby mohla cokoli prosadit. Kuriózní. Bezprecedentní," uvedl komentátor BBC Robert Peston. Labouristická opozice dnešní dění označila za frašku.

Parlament nyní bude o vládním návrhu programu jednat a nakonec o něm patrně koncem týdne hlasovat. Posledním premiérem, který toto hlasování prohrál, byl podle BBC v roce 1924 konzervativec Stanley Baldwin.

Třiadevadesátiletá panovnice do Sněmovny lordů, kde je vládní program tradičně ohlašován, dorazila s veškerou pompou kočárem a s příslušnými královskými insigniemi. To je při této ceremoniální příležitosti tradicí.

ČTK
Diskuse ke článku