nahoru

Gay Pride poprvé v Sarajevu: Hřích a ostuda, tvrdí muslimská většina

Clara Zangová 9. září 2019 • 13:20
Gay Pride poprvé v Sarajevu: Hřích a ostuda, tvrdí muslimská většina
foto: ČTK

Bosna a Hercegovina se letos přidala k zemím pořádajícím průvod Pride, jako poslední Balkánský stát jej dosud neměla. Podle agentury AFP se akce zúčastnily necelé dva tisíce lidí, převážně muslimští odpůrci však proti nedělnímu průvodu uspořádali dvoudenní protest. Terčem jejich hněvu se stal mimo jiné homosexuální americký velvyslanec. Víkend se ale i přes obavy obešel bez incidentů.

Sarajevská LGBT komunita tvrdí, že v konzervativní Bosně čelí skutečné diskriminaci a útokům. „Kdyby neexistovalo žádné násilí, nebyli bychom dnes tady,“ pronesla během průvodu jeho organizátorka Lejla Huremagić. „Toto nám dává sílu a víru v to, že předsudky proti nám postupně vyblednou a situace se zlepší.“

Vzhledem k náboženskému složení Sarajeva i minulým incidentům mezi homosexuály a konzervativním obyvatelstvem se město obávalo násilností. Barevný průvod proto doprovodil téměř stejně početný zástup policistů se psy. K potyčkám ale nedošlo. Na rozdíl od jednodenního Pridu se odpůrci homosexuálů z řad muslimů sešli hned dva dny po sobě. Stejně jako v Česku byla hlavním heslem protidemonstrace „tradiční rodina“. Tématem protestního uskupení se stal také homosexuální americký velvyslanec v Bosně Eric Gordon Nelson. Před duhovým víkendem se dokonce na předměstí Sarajeva objevily plakáty s diplomatovou fotografií a nápisem „Gay is not OK“.

Nelson se stejně jako někteří další velvyslanci západních zemí průvodu zúčastnil, i když obklopen policií. „Já i můj partner si vážíme přijetí a respektu, kterého se nám zde dostalo. Zúčastním se pochodu Pride, abych vyjádřil podporu všem členům LGBT komunity i jejich rodinám,“ prohlásil.

Policie odvedla skvělou práci

Nedaleké protiakce se zúčastnily muslimské asociace, třeba skupina konzervativních muslimů Iskorak popsala při projevech Pride jako hříšný a ostudný, než setkání ukončila symbolickou modlitbou. „Chtějí to rozšířit do našich ulic, na náměstí, mezi naše děti. Bojujeme proti jejich homosexuálnímu způsobu života, který se dostává do našich škol, domovů, univerzit,“ obává se Sanin Musa, vůdčí osobnost skupiny Iskorak.

Přese všechno byl barevný víkend v Sarajevu poklidný. „Je to klidný a mírumilovný průvod. Stejně tak odpůrci byli klidní. Policie odvedla skvělou práci,“ poznamenal Nelson a neděli popsal jako skvělý den. Pro Bosnu, která se mimo jiné chce ucházet o členství v EU, měl být Pride jakousi zkouškou tolerance. „Také testujeme své právo na shromažďování,“ dodala aktivistka Dajana Bakić.

Sarajevo, jehož populace je z 80 procent muslimská, má se střety homosexuálů a jejich odpůrců neblahé zkušenosti. V roce 2008 bylo na akci Queer Sarajevo Festival zraněno 8 lidí včetně policisty. O šest let později napadli maskovaní muži filmový festival zaměřený na LGBT problematiku, křičeli homofobní hesla, zranili tři návštěvníky akce a prohlásili, že „v Sarajevu žádný Pride nebude.“

Na snímky z prvního Pride pochodu v Sarajevu se podívejte v naší fotogalerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.