
„Být součástí LGBT komunity není něco, co vynalezli mileniálové. Homosexuálové existovali vždy. Nejsme svědky nárůstu jejich počtu. Nyní jen vidíme, kolik lidí muselo dříve mlčet,“ napsal muž na své facebookové stránce, kde přestože se zřekl kněžského postu, vystupuje pod jménem Father Nathan Monk.
Ačkoliv je sám heterosexuál – má ženu a tři děti – rozhodl se za práva homosexuálů bojovat aktivně. Protože homosexualita nekoresponduje s jeho vírou, jako kněz se těmito otázkami nezabýval, což považuje za osobní selhání. „Uvnitř mne byly ve věcech manželství myšlenky, které nebyly v souladu s mou vírou. Myslel jsem, že pokud budu mlčet a modlit se, od víry se neodchýlím. Nebylo tomu tak,“ stálo v knězově vyjádření. Tehdy teprve devětadvacetiletý Monk přestal sloužit.
Ještě jako kněz prý Monk stával u silnice s cedulí „Pomozte mi nakrmit bezdomovce“, nosil jim jídlo třeba do parků. Ve městě Pensacola nebyl všem věřícím sympatický, působil jako mladý floutek v kněžském hávu (nyní je mu 35 let), který kritizoval modlitby ve školách i přístup k chudým, stýkal se s nevěřícími včetně pankáčů a často se objevoval v místním tisku.
Dnes se věnuje mimo jiné publikační činnosti. Se svým dětstvím, které sám prožil jako bezdomovec, se vyrovnává v knize Chasing the Mouse z roku 2015. Monk se snaží nabídnout pohled na bezdomovectví jako na něco, co se může přihodit kvůli sledu špatných rozhodnutí, ale také jako na dočasný stav, z nějž se dá vymanit.
Na Monkovu kolekci historických fotografií homosexuálních párů se podívejte v galerii.