Italský prezident pověřil Conteho sestavením nové vlády, ta předchozí vydržela 15 měsíců | Reflex.cz
nahoru

Italský prezident pověřil Conteho sestavením nové vlády, ta předchozí vydržela 15 měsíců

ČTK29. srpna 2019 • 11:40
Italský premiér Giuseppe Conte - ilustrační snímek
Italský premiér Giuseppe Conte - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Italský prezident Sergio Mattarella dnes podle očekávání pověřil úřadujícího premiéra Giuseppa Conteho sestavením nové vlády. K tomuto kroku se Mattarella rozhodl poté, co se dosavadní vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) po rozpadu vládní koalice ve středu dohodlo na vytvoření společného kabinetu s opoziční levicovou Demokratickou stranou (PD).

Podařilo se tak zažehnat hrozbu předčasných voleb, které si přál šéf krajně pravicové a protiimigrační strany Liga, exministr vnitra Matteo Salvini. Právě s Ligou vládlo M5S od loňského června. Jejich koalice se tento měsíc rozpadla kvůli názorovým neshodám a snaze Salviniho vytěžit v předčasných volbách z narůstající popularity Ligy.

Hlavní agendou první italské vlády Giuseppa Conteho (55), kterého dnes prezident Sergio Mattarella pověřil sestavením nové vlády, byla migrace. Italové zavřeli přístavy lodím neziskových organizací a chtějí, aby si běžence, kteří se dostanou do Itálie, přerozdělovaly unijní země. Jaké byly hlavní milníky Conteho předchozí vlády?

Brexit bez dohody? Boris Johnson chce do 14. října přerušit jednání parlamentu

- Vláda Conteho složila přísahu loni na začátku června. Hned poté Conte zdůraznil, že jeho země požaduje automatické a povinné přerozdělování žadatelů o azyl mezi zeměmi EU. Rázný protiimigrační přístup Conteho ocenil i americký prezident Donald Trump při jeho návštěvě v Bílém domě loni v létě.

- Conte musel v úřadu loni v srpnu čelit katastrofě, když se na dálnici A10 v Janově zřítil asi stometrový úsek Morandiho mostu a zemřelo 43 osob. V regionu Ligurie vyhlásil 12měsíční výjimečný stav.

- Horké chvilky zažíval i při zvládání odborářských protestů letos v únoru, kdy v Římě desetitisíce lidí protestovaly proti hospodářské politice vlády.

Karel Janeček radí: Když při meditaci v konzumu pevně zavřete oči, nevidíte nic. Ani…

- Letos v březnu Conte podepsal memorandum, kterým se Itálie připojila k čínské globální infrastrukturní iniciativě nové Hedvábné stezky, jako první člen skupiny G7. A v květnu ve snaze předejít vládní krizi odvolal z úřadu ministerského náměstka Armanda Siriho z Ligy kvůli podezření z korupce a z vazeb na mafii.

- V politice se právník a akademik Conte do svého zvolení premiérem neangažoval. Na předsedu vlády jej navrhl šéf protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio. Italský prezident Sergio Mattarella ho jmenoval premiérem 23. května.

- Conte vzápětí neuspěl s návrhem na sestavení vlády podporované krajně pravicovou Ligou a antisystémovým M5S, neboť prezident na ministerstvo financí neschválil euroskeptika Paola Savonu. Mattarella pak 28. května pověřil sestavením vlády ekonoma Carla Cottarelliho, který měl zemi dovést k předčasným volbám, Cottarelli však po dvou dnech formování kabinetu pozastavil kvůli pokračujícímu rokování politických stran. Ve čtvrtek 31. května se Liga a M5S opět dohodly na vládní koalici a Mattarella znovu pověřil sestavením vlády Conteho, který mu obratem předal seznam ministrů.

Ovčáček ve svém televizním pořadu neselhal, i když slibovaná show to vůbec nebyla
Chirurg Pafko: Prezident Zeman mě zklamal, Češi ale nejsou hloupí a nemusí se stydět.…

ČTK


Klíčová slova: Giuseppe Conte, Itálie, vláda, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější