Brexit bez dohody? Boris Johnson chce do 14. října přerušit jednání parlamentu | Reflex.cz
nahoru

Brexit bez dohody? Boris Johnson chce do 14. října přerušit jednání parlamentu

ČTK28. srpna 2019 • 12:20
Johnson chce brexit s dohodou, ale také zrušení irské pojistky (21. 8. 2019)
Johnson chce brexit s dohodou, ale také zrušení irské pojistky (21. 8. 2019)
• foto: 
Reuters

Britský premiér Boris Johnson dnes podnikl kroky k přerušení parlamentního zasedání krátce po zářijovém skončení letní přestávky, a to až do 14. října. Poslanci by tak zřejmě neměli čas zabránit legislativní cestou brexitu bez dohody. Země má Evropskou unii opustit 31. října. Johnson ale popřel, že by chtěl tímto způsobem zabránit poslancům v zablokování jeho brexitových plánů, a odvolal se na domácí agendu. Labouristická opozice Johnsonovo oznámení označila za "puč proti parlamentu".

Johnson dává opakovaně najevo, že země bez jakýchkoli pochybností z evropského bloku pod dvou dřívějších odkladech odejde 31. října, ať už s dohodou o podmínkách tohoto kroku dojednanou s Bruselem, nebo bez dohody. Parlament je ale proti "divokému brexitu".

Vyjednavačka Vostrá doporučí KSČM, aby podpořila schodek 40 miliard korun
 

Ministerský předseda dnes v dopise poslancům také oznámil, že vláda začne jednat s opozičními stranami o tom, jak v parlamentu prosadit novou brexitovou dohodu, pokud se ji s EU podaří dojednat. Stávající návrh dohody britský parlament třikrát odmítl.

Brexitový mluvčí opozičních a proevropských liberálních demokratů Tom Brake zprávu na twitteru označil za "vyhlášení války, které narazí na železnou pěst". Poslankyně Anna Soubryová, která stojí v čele pětičlenného klubu poslanců složeného z bývalých konzervativců a labouristů, uvedla, že britskou demokracii ohrožuje bezohledný premiér.

Mezinárodní den ženského orgasmu: Umělecké fotografie zachycují okamžik vyvrcholení

Vlivný vládní prounijní poslanec Dominic Grieve prohlásil, že po tomto kroku zesílila pravděpodobnost, že parlament bude hlasovat o nedůvěře vládě. "Je to pokus vládnout bez parlamentu. Je to bezprecedentní a myslím, že premiér bude litovat," dodal s tím, že pro poslance jako je on bude těžké vládu v případném hlasování o nedůvěře podpořit.

Do brexitu zbývá 64 dní, politiky tedy tlačí čas. Dolní sněmovna po letní přestávce znovu zasedne 3. září. Pak by měla jednat dva týdny a znovu po výročních konferencích stran na začátku října. Nyní vláda chce, aby zasedání bylo přerušeno od druhého zářijového týdne až do 14. října, kdy by jej tradičně slavnostně zahájila panovnice, jejíž projev pravidelně oznamuje vládní program pro nadcházející parlamentní zasedání. Poslanci by o něm podle Johnsona mohli hlasovat 21. nebo 22. října.

Špicar: Hrozí nám diktát velmocí a Babiš ho podporuje, jde proti českým zájmům. Slováci…

Myšlenka přerušení parlamentní schůze, která se objevila už v minulosti, je značně kontroverzní. Její kritici ji označují za nedemokratickou.

Podle zdroje deníku The Guardian se dnes uskuteční schůze královnina poradního sboru k tomuto plánu na zámku Balmoral ve Skotsku.

O tom, jak zabránit brexitu bez dohody, jednali v úterý vůdci britských opozičních stran. Shodli se, že opozice se tento scénář bude snažit odvrátit pomocí zákonů. Hlasování o důvěře vládě považují za záložní variantu.

Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty
Iva Pazderková: Lidi věří lžím, kvůli Babišovi mi sprostě nadávají. Deprese někdy…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější