Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty | Reflex.cz
nahoru

Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty

Martin Mrázek9. ledna 2017 • 17:30
Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty
foto: Flickr

Nástup Michaila Gorbačova změnil v Sovětském svazu mnohé. Kromě známých politických a ekonomických reforem přišlo i uvolnění poměrů v oblasti kultury. Rusové najednou viděli, jak žijí lidé v západních zemích a chtěli být jako oni. Nastalo určité období imitace, které umocnilo i zrušení 40 let trvajícího zákazu pořádání jakýchkoliv soutěží krásy.

V roce 1988 tak začali Rusové hledat svou první Miss. Původně lokální soutěž "Moskevská krása" byla kvůli ohromujícímu zájmu otevřena pro všechny ženy bez rozdílu.

"Díky změně pravidel se mohl přihlásit i úplně obyčejný člověk, krásné ženy nebo jen ty, které se cítily krásné. Bylo to jedno. Každý mohl přijít a ukázat se," vzpomíná na tehdejší dobu organizátorka soutěže Marina Parusnikova.

Toto byla nejfotografovanější kráska počátku 20. století. Dopadla ale špatně

Sovětské ženy vzaly výzvu úřadů skutečně vážně. Konkurzy probíhaly v parku Gorkého a fronty se táhly několik kilometrů daleko. Novináři událost přirovnávali ke Gagarinovu letu do vesmíru a svět v úžasu přihlížel.

Po několika měsících vybrali porotci na závěrečném galavečeru šestnáctiletou Marii Kalininu. Ta byla poslána na cestu kolem světa, kde měla reprezentovat Sovětský svaz. Během ní musela údajně odmítnout hned několik nabídek k sňatku od prezidentů a premiérů různých zemí. Maria se nakonec rozhodla usadit v Los Angeles, kde zkoušela prorazit jako herečka. Výraznějších rolí se ale nedočkala a v současnosti učí v LA jógu.

Dříve a nyní: Jak dnes vypadají bývalé modelky z Playboye
Slavná ikona 80. let Samantha Foxová chce opět pózovat nahoře bez
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější