nahoru

Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty

Martin Mrázek 8. listopadu 2022 • 10:00
Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty
foto: Flickr

Nástup Michaila Gorbačova změnil v Sovětském svazu mnohé. Kromě známých politických a ekonomických reforem přišlo i uvolnění poměrů v oblasti kultury. Rusové najednou viděli, jak žijí lidé v západních zemích a chtěli být jako oni. Nastalo určité období imitace, které umocnilo i zrušení 40 let trvajícího zákazu pořádání jakýchkoliv soutěží krásy.

V roce 1988 tak začali Rusové hledat svou první Miss. Původně lokální soutěž "Moskevská krása" byla kvůli ohromujícímu zájmu otevřena pro všechny ženy bez rozdílu.

"Díky změně pravidel se mohl přihlásit i úplně obyčejný člověk, krásné ženy nebo jen ty, které se cítily krásné. Bylo to jedno. Každý mohl přijít a ukázat se," vzpomíná na tehdejší dobu organizátorka soutěže Marina Parusnikova.

Sovětské ženy vzaly výzvu úřadů skutečně vážně. Konkurzy probíhaly v parku Gorkého a fronty se táhly několik kilometrů daleko. Novináři událost přirovnávali ke Gagarinovu letu do vesmíru a svět v úžasu přihlížel.

Video se připravuje ...
Finalistky moskevského kola soutěže v roce 1988VIDEO Englishrussia.com

Po několika měsících vybrali porotci na závěrečném galavečeru šestnáctiletou Marii Kalininu. Ta byla poslána na cestu kolem světa, kde měla reprezentovat Sovětský svaz. Během ní musela údajně odmítnout hned několik nabídek k sňatku od prezidentů a premiérů různých zemí. Maria se nakonec rozhodla usadit v Los Angeles, kde zkoušela prorazit jako herečka. Výraznějších rolí se ale nedočkala a v současnosti učí v LA jógu.
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.