Vyjednavačka Vostrá doporučí KSČM, aby podpořila schodek 40 miliard korun | Reflex.cz
nahoru

Vyjednavačka Vostrá doporučí KSČM, aby podpořila schodek 40 miliard korun

ČTK28. srpna 2019 • 11:50
Ministryně financé Alena Schillerová a předsedkyně rozpočtovéhé výboru Miloslava Vostrá
Ministryně financé Alena Schillerová a předsedkyně rozpočtovéhé výboru Miloslava Vostrá
• foto: 
ČTK

Vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá doporučí komunistické straně, aby ve Sněmovně podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok i se schodkem 40 miliard korun. Řekla to novinářům po dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). KSČM, která kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje, dosud trvala na schodku o deset miliard nižším. Schillerová potvrdila, že vládě dá návrh rozpočtu se 40miliardovým deficitem.

Schillerová řekla, že Vostré vysvětlovala poslední přidávání peněz některým rozpočtovým kapitolám. Rozpočet podle ministryně obsahuje všechny vládní priority, které podle ní jsou z větší části i prioritami KSČM, a nerezignuje ani na investice. "Argumenty jsou akceptovatelné," řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Vostrá. Podle ní alternativou k přidávání peněz bylo právě snížení schodku. Podle Schillerové by to ale mohlo znamenat "podseknutí" investic nebo některých sociálních výdajů.

Konec sporu o ministra kultury: Zeman jmenoval Zaorálka do čela resortu

Vostrá také podotkla, že finální rozhodování by mohlo být mezi schodkem 40 miliard a rozpočtovým provizoriem. "Rozpočtové provizorium by bylo to nejvíce špatné řešení," dodala.

Jednání se týkalo rovněž růstu platů ve veřejné sféře kromě učitelů, kterým mají stoupnout v průměru o deset procent. Schillerová zopakovala, že nyní navrhuje vzhledem k novému odhadu inflace tříprocentní růst platů místo původního dvouprocentního. "Nemohu nastavit růst platů tak, aby lidé měli méně," uvedla ministryně. Komunisté s tím souhlasí, chtějí ale ještě další dvě procenta navíc. Prakticky se tak shodují se sociálními demokraty.

Honba za americkým snem: Na soutěž o první sovětskou Miss se stály kilometrové fronty

O platech bude jednat v září tripartita. "Chci se dohodnout na nějakém kompromisu, ale ten kompromis musí být ustojitelný pro státní rozpočet," zdůraznila ministryně financí.

Vostrá na jednání informovala Schillerovou o tom, že KSČM požádá ministerstvo průmyslu a obchodu o to, aby provedlo revizi smluv na podporu solární energetiky. Podle Vostré je třeba zjistit, zda se nejedná o nedovolenou státní podporu.

Iva Pazderková: Lidi věří lžím, kvůli Babišovi mi sprostě nadávají. Deprese někdy…
ANO si během letních prázdnin v průzkumu polepšilo na rozdíl od ČSSD

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější