nahoru

Pitbul s normální hlavou, jezevčíci s delšíma nohama. Podívejte se na proměnu psů za posledních sto let

Tereza Stonišová 22. února 2020 • 11:00
Pitbul s normální hlavou, jezevčíci s delšíma nohama. Podívejte se na proměnu psů za posledních sto let
foto: dogbehaviorscience.com

Některé věci nám už ani nepřijdou zvláštní, protože se staly každodenní součástí našeho pozorování. Podíváme se na německého ovčáka s pokleslým sedem a nikdo příliš nezkoumá, proč tomu tak je. Jezevčíci s krátkýma nožkama taky nikoho nepřekvapí. Jenže to, jak psi dnes vypadají, je výsledkem desítky let trvajícího šlechtění, které podléhá často zcela nesmyslným a pro psy nebezpečným trendům. Podívejme se na některé příklady.

Na dnešních snímcích německých ovčáků je nápadná jedna charakteristika, a to sice páteř psa postupně se svažující k zemi. Pes působí dojmem, jako by se mu páteř přirozeně svažovala k mírně kratším nohám. Podíváte-li se ale na snímky psů sto let staré, uvidíte, že tento postoj tehdejší ovčáci ještě neměli.

Důvod, proč se změnila jejich tělesná konstrukce, je jednoduchý. Psy, kteří měli tento defekt, začali cenit na psích výstavách. Tím pádem po nich vzrostla poptávka a psi se začali tímto způsobem šlechtit. Jenomže se zapomnělo na to, že tato tělesná konstrukce s sebou přináší řadu zdravotních komplikací. Proto dnešní němečtí ovčáci velmi často trpí problémy s klouby a míchou.

Podobné je to u bulteriérů, kteří jsou známí svou specifickou hlavou, respektive tvarem lebky. Myslíte si, že takhle vypadal bulteriér vždy? Není tomu tak. Hlavu měl kdysi bulteriér mnohem obyčejnější a stejný důvod jako u německého ovčáka způsobil, že se hlava bulteriéra stala oválnou, protáhlou a zcela charakteristickou. Bohužel i toto plemeno trpí vinou přešlechtění značnými problémy – v prvé řadě hluchotou a problémy se zuby, kterých má toto plemeno v tlamě často příliš.

Dalo by se takto pokračovat dále – bernardýn například nebýval mohutný a jeho srst nebyla tak hustá a jemná, jako je tomu často nyní. Bernardýna lze nyní jen málokdy využívat k práci, protože se ihned zapotí a přehřeje. To se dříve nestávalo. Stejně tak charakteristický znak jezevčíků – krátké nožky nebyly jejich přirozeným znakem, nýbrž znakem získaným na základě vyšlechtění. Podívejte se do galerie na srovnání, jak vypadala některá plemena dříve a jak se změnila škodlivým šlechtěním.Klíčová slova: historie, fotogalerie, psiDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.