nahoru

Překvapení na obzoru: Timmermans mimo hru, do čela Evropské komise má nakročeno Ursula von der Leyenová

ČTK 2. července 2019 • 14:37
Ursula von der Leyenová, německá ministryně obrany a překvapivě horká kandidátka na post předsedkyně Evropské komise
Ursula von der Leyenová, německá ministryně obrany a překvapivě horká kandidátka na post předsedkyně Evropské komise
• foto: 
ČTK

Prezidenti a premiéři zemí EU v sérii neformálních schůzek dál hledají kompromisní sestavu, která by v příštích letech obsadila klíčové funkce v institucích Evropské unie. Podle diplomatů je nyní v čele seznamu německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová jako možná budoucí šéfka Evropské komise, zní ale třeba také jméno výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, která by se mohla ujmout vedení Evropské centrální banky (ECB).

Jména jsou součástí "balíčku", v němž je podle diplomatů také končící belgický premiér Charles Michel jako nástupce Donalda Tuska v čele Evropské rady, bulharský socialistický europoslanec Sergej Stanišev jako předseda nového složení europarlamentu a někdejší šéf europarlamentu Josep Borell ze Španělska jako nástupce Federiky Mogheriniové ve funkci šéfa unijní diplomacie. Diplomaté zároveň připomínají, že v jednáních může být tato sestava opět odmítnuta, či výrazně změněna.

Formální začátek summitu byl dnes už podruhé odložen, nyní na 14:00 SELČ. Maraton jednání, který začal v neděli večer a pokračoval přes noc až do pondělního odpoledne, zatím k řešení nevedl.

Hlavním blokem bylo trvání socialistů na nástupu Franse Timmermanse do čela Evropské komise, což se nelíbilo nejen zemím Visegrádské skupiny (ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko), ale i řadě premiérů z Evropské lidové strany (EPP). Ta totiž vyhrála v květnu eurovolby a podle politiků nebyl důvod předávat klíčovou funkci šéfa komise druhým socialistům.

Nynější varianta s von der Leyenovou v čele komise a Staniševem ve vedení europarlamentu by mimo hru nechala vedoucí kandidáty obou největších frakcí, tedy nejen Timmermanse, ale i hlavního kandidáta EPP Manfreda Webera z Německa.

ČTK
Diskuse ke článku